Bios'a giremiyorum. USB / CD görmüyor.

Bilgisayarımı ubuntunun bir sürümü olan elementary os denilen çakma bir mac os sürümüne geçirieyim dedim. Hafiftir diye (850 mb) boot ettim sonra pc kapandı açmaya çalıştımda ise biosa şifre koymuştum ben giriyom şifreyi tıklıyorum bu seferde şu hata çıkıyor:

Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key

ne usb ne cd ne hdd hiç biri yok :( işte resimler :https://www.4shared.com/account/home.jsp#dir=dhf9ggNf

umutxxd umutxxd (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    siz beni anlmaıonuz galiba :( biosa ben şifre koymuştum leptobu ilk alınca f2 ye baısom tam biosa girecekken şifre istio şifreyi yazıom enterliom reboot ...... hatası gelio yani bioasa girmek imkansız oldu üstelik geçen gün şifre koymadan önce girdimde ise hdd usb iç biri gözükmüodu :(

    umutxxd umutxxd (1)
    8 yıl önce cevaplandı

      Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key hatası bilgisayarda bir açılış diski yok anlamına geliyor.

      Yani bilgisayarınız açılıyor ve sabitdiskte Windows, Linux gibi bir işletim sistemine ait açılış dosyalarını bulamıyor.

      Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key mesaj BIOS'a girmediğinizi gösterir.

      Yani sen F2 tuşuna zamanında basamıyorsun ve BIOS'a girme işlemini es geçiyorsun demektir.

      Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key mesajı POST işleminden sonra gelir.

      Bilgisayar açılır POST yani, bilgisyarın donanım birimlerini test ettiği aşama gelir, bu aşamada F2 tuşuna basmalısın. POST geçtikten sonra BIOS yazılımı sabitdiski kontrol eder ve işletim sistemi varsa açılışı yapar.

      İşletim sistemi hiç bir sürücüde (sabitdisk, USB,CD/DVD) bulunamazsa Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key hatası gelir.

      Bu aşamayı kaçırmadan  bilgisayarı açar açmaz, sürekli f2 tuşuna bas-çek yapmalısın.

      Daha sonra BIOS üzerinden USB veya CD/DVD ye açılış önceliği vermelisin.

      Açılış önceliği  BIOS içinde genelde BOOT menüsünde bulunur.

      Daha sonra USB veya DVD'den Windows yüklemelisin.

      hakan hakan (15424)