BIOS' CD/DVD USB görmüyor

Sizde durduk yerde sorun çıkaran bilgisayarınızı bimeks'in BİSERVİS adlı servisine mi yolladınız ? Ve size küllü bir yalanla geri mi yolladılar? Gurur kırıcı bir şekilde "KULLANICI KAYNAKLI HATA: SIVI TEMASI" diyerek köklü bir bahane ve yalanla size ürünü 14 GÜN BOYUNCA bekletip hiç birşey yapmadan geri mi yolladılar ? Çözüm bu arkadaşlar: Belgelerinizi topluyorsunuz ve direkt bölgenizin en yakın müşteri hakem heyetine başvurarak davanızı açıyorsunuz. Biz şuan öyle yaptık. Süreç uzun sürecek ancak 3 yıldır gözüm gibi bakarak kullandığım Notebook'uma böyle bir müdahalede bulunup üstüne üstelik kullanıcı kaynaklı hata demek oldukça gurur kırıcı oldu.
Ayrıca cihaz servisten leş gibi kokan ve aşırı derecede kirli&tozlu şekilde geldi.

BiServis adınıza müşteri hakem heyetinden şikayet vardır lütfen posta kutunuzu kontrol edin.

alpucr1 alpucr1 (9)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Herkese yardımları için kucaklar dolusu teşekkür ediyorum ve uzmanim.net e ayrı teşekkür ediyorum. BiServis adlı servise dava açılmıştır.

    alpucr1 alpucr1 (9)
    7 yıl önce cevaplandı

    • BIOS Pilini değiştirmek, eğer yaptığın değişiklikler sabitlenmiyorsa/her yeniden başlatmada eski ayarlara dönülüyorsa, gerekir. Yok eğer böyle değilse (ayarlar kaydedildiğinde sabitleniyorsa) pil değişikliğine gerek olmaz, bunun faydasıda olmaz. Lan ile başlatarak PC formatlamak ile alakalı yeni konu iaçarak sormalısın. Daha iyi olur. Bu arada Lan bağlantısında alakalı servere bağlanmada zaman aşımı yaşıyorsun, tekrar ve tekrar denemelisin. Teferruatı ise bu husus ile alakalı açacağın yeni başlık altında sorar ve öğrenebilirsin. temmuz 7 yıl önce
    • BIOS pilini çıkardığında saat/takvim'de sıfırlanmıştı. Bootable Lan sırasında bağlanma problemi (timeout) bundan kaynaklanabilir. Sunucular ile senin makinenin saat/takvim'i uyuşmayınca.. Bu olabilir zannediyorum. Önce BIOS saat takvim ayarlaını yap (düzelt) ve sonra bağlanmayı yeniden dene. @alpucr1 temmuz 7 yıl önce
    • Merhaba BIOS üzerinden saati zaten düzeltmiştim. Kontrol ettim sıfırlanmamış yani tarih/saat ayarlarım doğru internet bağlantımda herhangi bir problem yok RAM leri tek tek test ettim işlemci ve gpu ile (özellikle gpu) alakası olduğunu düşünmüyorum pek ayrıca şunuda belirteyim 2 farklı klavye denedim taktığımda ikiside çalışmadıancak laptopun kendi klavyesi çalışıyor. Eğer sorun anakart ise nasıl olmuş olabilir ? Sonuçta sıvı teması aşırı ısınma darbe alma vb. hiçbirşey olmadı yazılımsal olarak birdenbire çıktı bu sorun. alpucr1 7 yıl önce
    • Geçmiş olsun ama nasıl çözüldü birşey belirtmemişsin. Keşke kısaca yazsaydın. Olur ya, belki benzer haller başkalarının başınada gelebilir. Nasıl çözüldüğünü kısaca anlatki gerektiğinde başkalarıda bu çözümden faydalansın @alpucr1 temmuz 7 yıl önce
    • İlk mesajını yeniden okudum, baktımki sende o mesajı yeniden düzenlemişsin ve çözüm olarak alakalı servisi dava etmeyi, hakem heyetine şikayet etmeyi falan çözüm görerek o yola başvurmuşsun. Ama bu teknik bir çözüm değil ki.. Ayrıca çözümler konuyu açan ilk mesajda değil, sonraki mesajlarda ifade edilir. İlk mesajlar başlık sorunun izahı ve problemin muhtevasıyla alakalı olur. Neyse, düşündüğün ve başlattığın çözüm yolunun başarılı olarak sonuçlanması dileğiyle tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum :) @alpucr1 temmuz 7 yıl önce

    Bunu dene:

    Bios da USB/DVD gözükmeme sorunu - videolu anlatım (tıkla)

    Eğer sonuç vermiyorsa Anakart bozulmuş olabilir. Fakat bu hüküme varmadan önce PC'yi Lan bağlantısıyla başlatarak BIOS güncellemesi denenmelidir (Bu yoldan BIOS güncellemesi nasıl yapılır, bilmiyorum. Araştırmak lazım).

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Videoda kişi Legacy e alıp Secure Bootu kapatmayı göstermiş eskiden bu işe yarıyordu ama son formattan sonra bu hale geldi HDD yi takınca görüyor ama içinde windows olmadığından ondan bootlanamıyor alpucr1 7 yıl önce
    • Anakart bozulmuş olabilir. Fakat bu hüküme varmadan önce PC'yi Lan bağlantısıyla başlatarak BIOS güncellemesi denenmelidir (Bu yoldan BIOS güncellemesi nasıl yapılır, bilmiyorum. Araştırmak lazım) @alpucr1 temmuz 7 yıl önce

    bıos ayarlarını sıfırlayın bıos ekranına girin

    secur ity sekmesine gelin

    secure bootmenüye gelin

    secure boot control   ( disabled ) yapın

    _______________________________________________________________________________

    boot  sekmesine gelin

    launch  (enabled ) yapın

    ______________________________________________________________

    save exit sekmesine gelin    bu sayfada   ( restore defaulds ) üzerine gelin  açılan pencereye yes deyin ok işaretleri ile yukarı çıkın ( save changes and exit ) üzerine gelin  açılan pencereye yes deyin böylece bıos atarlarınız sıfırlanmış oluyor

    candan candan (4301)
    7 yıl önce cevaplandı

    • İşe yaramadı boot sekmesinde Launch kısmını içeren bir alan yok ama anlatmak istediğin sanırım UEFI den çıkıp secure boot u kapatarak Legacy'e geçmem gerektiğiydi. Denedim yine işe yaramadı :( alpucr1 7 yıl önce