Bİos da Launch EFI Shell From Filesystem Nedir?

resim:http://fs5.directupload.net/images/170329/fq4nfhy8.jpg

Üzerine gelip entera bastığımda not found yazısını görüyorum.

Bu seçenek ne işe yarar neden not found hatası alıyorum?

mutecessis mutecessis (216)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Benim de bu konuda bilgim çok yoktu fakat senin için biraz araştırdım. Bulduklarımı şöyle özetleyeyim.

    Öncelikle EFI Shell nedir onu anlamak lazım.

    EFI Shell nedir?

    Shell kavramı PC dünyasında pek çok yerde karşımıza gelir. Shell'i komut girebileceğin bir komut istemi gibi düşünebilirsin. Farklı açılış senaryolarında UEFI Bios, iştetim sistemini devreye sokmak yerine, doğrudan bu komut istemi üzerinden açılış yapabilir. EFI (Extensible firmware interface - Genişletilebilir Firmware arayüzü) teknolojisi pek çok yenilik ve fırsat sunar. Önceden BIOS ve işletim sistemi arasında sıkışıp kalmıştık. Şimdi BIOS ve İşletim sistemi arasında çalışabileceğimiz yeni bir alan var. Bu alanda EFI Shell komutları ile işlem yapabiliyoruz. Efi Shell komutların buradan ulaşabilirsin: https://software.intel.com/en-us/articles/efi-shells-and-scripting

    Özellikle sistem yöneticileri için EFI shell pek çok imkan sunuyor. açılış özelliği olmadan işletim sistemi kurmak, EFI üzerinde script yazmak gibi. Örneğin bilgisayarda  Linux ve Windows işletim sistemleri olsun. EFI destekleyen bir platformda kurulu ise siz hangisinden açılış yapılmasını istiyorsanız EFI ile onu başlatabilirsiniz.

    Fakat her UEFI sistem  EFI shell içermez. Bu anakart üreticinizle alakalıdır. Bazılarında EFI Shell yüklü olarak gelir, bazılarında yüklenmez. Bazı anakartlar EFI sistem bölümündeki Shell'e erişim için seçenek sunar.

    Sen Launch EFI Shell From Filesystem  seçtiğinde hata alıyorsan senin anakartında tümleşik olarak EFI Shell yüklü gelmediğini gösterir.

    alattin alattin (16984)
    7 yıl önce cevaplandı

    "Boot Override" boot geçersiz kılma/iptal etme anlamına geldğine ve "Launch EFI Shell from filesystem device" fonksiyonu onun altında bulunduğuna göre ikisi arasında bir alaka olabilir. Belki sistemdeki veya USB portlarında takılı bootable belleklerdeki UEFI yapılandırmayı iptal etme fonksiyonu falan gibi..

    Eğer cevaplar gecikirse ben bunu araştıracağım. Müsait olduğumda elbette :)

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • @alattin sağolsun bizler için araştırmış @temmuz mutecessis 7 yıl önce
    • @mutecessis sayesinde yeni bir şeyler öğrendik alattin 7 yıl önce
    • Bir hayli zor ve karışık bir konuymuş. Ama ben ne sistem yönetecisiyim nede senin olduğun kadar dinamik bir meraklıyım @mutecessis Yani benim için fazla gibi.. Zaten ne kadar öğrensekte teknolojik gelişmelere ve teknolojinin kullanılmasındaki değişmelere yetişemiyoruz. Tam öğrenecek gibi olurum sonra bir bakarım yeni gelişmeler olmuş, yeni kullanım esasları ortaya çıkmış... Şimdiye kadar hep böyle oldu. Bu sebeple ben bu hususlara kendimi fazla kaptırmadan takipçisi olmayı tercih ediyorum. Yine eskisi gibi çok ihtiyaç olmazsa BIOS ayarlarınada girmeden ve genel olarakta bu ayarları default halde tutarak devam edeceğim. Yoksa bir profesyonel olan, hayatını bu alanda çalışarak sürdüren @alattin hocanın dahi yabancısı olduğu ve ancak senin merak ederek konusunu açman vesilesiyle öğrendiği EFI shell bilgisi bana fazla. Bu kendim için böyle @mutecessis , asla senin içinde öyle olmalı demiyor tersine bu meraklı hallerinin ve öğrenme gayretlerinin sürmesini doğru buluyor, destekliyorum. Ben biraz treni kaçırmış gibiyim ama sen genç biri olmalısın, enerjik ve dinamiksin, öğrenmeye sonuna kadar açıksın @mutecessis , kolay gelsin. Ve @alattin , sanada kolay gelsin. Teşekkür ediyoruz.. temmuz 7 yıl önce
    • Sağol @temmuz sende bir ayağın çukurda gibi konuşmuşsun hiçbir zaman geç değildir :)) mutecessis 7 yıl önce

    windows boot menüde not found demek yüklenecek önyükleme bulunamadı demek

    resimde USB belleğiniz görünüyor windows boot manager sandisk ultra yazanı en üste alın  save exit tıklatın çıkın pc yeniden başlatın usb yi görmesi gerekir

    candan candan (4301)
    7 yıl önce cevaplandı

    • "Attempts to Launch EFI Shell application (Shell.efi) from on the available filesystem devices", yani "EFI Shell uygulamasını (Shell.efi) kullanılabilir dosya sistemi aygıtlarından başlatmayı deniyor" nedir, ne anlama geliyor @candan ? Esas soru bu herhalde. Bu arada Sandisk Ultra 2 aygıtı bir usb harici disk veya bir bootable medya değil sistemde işletim sistemininde yüklü bulunduğu SSD'dir. USB takılı halde BIOS'a girildiğinde orada USB'nin görülmesinde bir problem yok. Ama bootable USB UEFI yapılı olduğu halde ve aynı yerde üzerine gelerek tıklandığında problemsiz açıldığı halde yine o Warning: Not Fount (Bulunamadı) mesajı alınıyor. Bunlar ne oluyor ve "Launch EFI Shell from filesystem" fonksiyonu nedir? Bunların izahı gerekli. temmuz 7 yıl önce
    • soru başlığı bu evette sorunun esaskendi bu değil ben sorunun çözümünü yazdım denesin bakalımLaunch EFI Shell from filesystem bu demek istediği EFİ dosyadan başlatın diyor candan 7 yıl önce
    • Tamamda @candan ama UEFI yapılı bootable USB disk takılı haldede "Not Found".. Değişen birşey olmuyor. Eğer konu ile alakalı olarak yeterli bilgiye sahipsen ve daha önce bu -artık her neyse- fonksiyonu tecrübe ettiysen konuyu biraz olsun, daha anlaşılır bir izahatta bulunda bizde öğrenelim :) temmuz 7 yıl önce
    • USB bellğei takılı evet fakaf bunu pc başlangıçta görmüyor bede tarif ettim bu USB beleği görmesisi için en üste alacak kaydedecek çıkacak ve pc yeniden başlatığında bu sefer pc görecek candan 7 yıl önce
    • Yok @candan , problem bu değil yanlış anlamışsın. Boot menü için BIOS düzenlemesi falan gerekmiyor. Zaten laptop özelliği olarak daha PC daha başlarken klavyedeki tahsis edilmiş tuş vasıtasıyla boot menü açılabiliyor. Oradan bootable medya/aygıt veya diğer boot seçenekleri kullanılabiliyor. Neyse, bekleyelim bakalım. Bu hususta daha doyurucu bilgiler gelir herhalde. Sağolsun @mutecessis merak etmiş bu hususu ve bana sordu, bilemedim konu açtı. Bu arada sorduğu soru bendede mera uyandırdı. Vesileyle başka merak edenler olursa hep beraber birşeyler öğrenilir. Bekliyoruz.. temmuz 7 yıl önce