BIOS'da yüksek performans modunu açmak tehlikelimi?

Merhaba arkadaşalar benim biosumda üç tane seçenek var

- Güç tasarrufu modu

- Dengeli mod

- Yüksek performans modu

Şu an dengeli olarak kullanıyorum bunu yüksek performansa çıkarsam yakar mıyım ?

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.

berkant26 berkant26 (3)
6 yıl önce sordu

  • Neyi yakarmısın? Anakartımı yoksa başka bir donanım veya parçayımı? Sence bu ayarı BIOS'una anakart üreticisi, sistemlere sabotaj amaçlı koymuş olabilirmi? :) temmuz 6 yıl önce
  • Başka bir teknoloji forum sitesine link vermenin manası ne? Bu yaptığın bir çeşit site reklamıdır ve sitemiz kurallarına göre buna müsaade edilmez. Bu senin için bilgi ve ikaz olsun. Herhalde bir daha böyle bir tevessülün olmaz. temmuz 6 yıl önce
  • Link tarafımızdan kaldırılmıştır. temmuz 6 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Anakart üreticileri BIOS'a anakarta zarar verecek bir seçenek koymazlar. Yüksek performans modunu açtığında anakartın ya da işlemcin veya başka bir donanım birimi zarar görmez.

Yüksek performans modunda daha fazla enerji, elektrik harcanır. Özellikle dizüstü bilgisayar kullananlarda bu bazen istenmeyen bir durumdur. Mesela prize takılı çalışmıyorsanız ve o an internette gezmek gibi performans gerektirmeyen bir işlem yapıyorsanız o zaman pilin daha uzun dayanması sizin önceliğiniz olur.

Özel olarak BIOS üzerinden yüksek performans seçeneğini açmak bilgisayara zarar vermez.

hakan hakan (15394)