Bios ekran çözünürlük ayarı

Merhaba, elimde IPC4 panel bilgisayar var. Bios ayarlarını kendi menüsünden fabrika ayarlarına çektim. Ekrandaki tüm yazılar soluklaştı ve okunmuyor. Zorla ayarladan LVDS ekran menüsünü bularak tüm çözünürlükleri denedim. 800x600 yaptığımda ekranın yarısı kadar oldu yazılar düzeldi ama 1024 yaptığımda yine bozuldu. Bir türlü doğru ayarı bulamadım. Biosta marka olarak Aptio Setup Utilty yazıyor

Aşağıdaki birinci resim 800 x 600 çözünürlüğe aldığımda çıkan görüntü. Ekranın sağı boş ve aşağıda ikinci bir ekran var.

İkinci resimde ise 1024 çözünürlükte ekran resmi. Yazılar bulanık ve görüntü kötü

Nerede hata yapıyorum doğru ayar nedir ?

800 x 600 çözünürlükteki resim

800x600 çözünürlük görüntüsü.

1024 çözünürlükteki görüntü aşağıdaki gibi

1024 çözünürlükteki görüntü

byces byces (16)
1 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Merhaba sorunu çözdüm. Sorun ekran kartı seçeneklerinde panel color settings kısmında ki değerden kaynaklıymış. Burada varsayılan değer 24 bit. Bu değeri 16 bit yaparsanız tüm sorun çözülüyor.

    byces byces (16)
    1 yıl önce cevaplandı

    • Teşekkürler paylaştığın için hakan 1 yıl önce