BIOS güncel olmazsa oyundan hata alır mıyım?

Arkadaşlar anakartımın BIOS' u güncel değil  bunla oyundan atmasının ve siyah ekranda kablo bağlı değil hatası vermesinin bi alakası olabilirmi

yaser1903 yaser1903 (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    BIOS yazılımındaki hatadan dolayı bu tür hatalar almazsın.  BIOS yazılımı her zaman güncel tutulmalıdır diye bir kural yok.  Örneğin BIOS güncellemesi 16GB olan RAM desteğini 32 GB'a çıkarıyorsa ama senin zaten toplamda 4 GB belleğin varsa bu güncellemenin sana hiç bir faydası olmaz. BIOS güncellemeri genelde bazı hataları ortadan kaldırmak için vardır.

    Her BIOS güncellemesi için bir Update History konulur yani Güncelleme geçmişi. Bu, BIOS güncellemesinin neleri içerdiğini yazar. Sen güncellemeden önce mutlaka buna bakmalısın işine yaramayan bir güncellemeyse güncelleme yapmanın hiç bir mantığı yok.

    Bahsettiğin hatalar ekran kartı veya sürücülerden kaynaklanabilir. BIOS ile alakası olduğunu düşünmüyorum.

    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Size kısmen katılmıyorum. Devamlı donup mavi ekran hatası veren dizüstü bilgisayarım BIOS güncellemesi ile düzelmişti. Bazen anakart üzerindeki PCI, PCI-E, Güney Köprüsü üzerindeki henüz ne olduğunu bilmediğim hataları düzeltebiliyor. Tabii çıkan BIOS sürümünde bununla alakalı bir güncelleme mevcut ise... Bahsettiğim laptop Acer 751h. tromick 5 yıl önce
    • @tromick bahsettiğin durum nadir de olsa olabilecek bir durum. Mavi ekran hataları donanım ya da yazılım kaynaklı olabiliyor. Ama arkadaş oyundan atılma, oyunda siyah ekran gibi sorunlardan bahsetmiş. Mavi ekran dememiş. Bu sebepten önce BIOS güncellemesi varsa bu güncellemede ne düzeltilmiş ona bakmasını önerdim. Hiç işine yaramayacak bir özellikte düzeltme ya da ekleme yapıldıysa (bir sorunu ortadan kaldırmıyorsa güncelleme) o zaman BIOS güncelleme riskine girmeye gerek yok. Özellikle teknik bilgisi yeterli olmayan kullanıcılar için. murat 5 yıl önce