Bios güncellemeden sonra eski güncellemeye geri dönüyor

Biosu güncelliyorum. 2 gün sonra eski güncellemeye geri dönüyor sebebi nedir.

Anakart gigabyte b75-D3V

F9 güncellemesi yapıyorum f5 e tekrar geliyor.

oguzhan34 oguzhan34 (96)
6 yıl önce sordu

    Toplam 5 Cevap

    Anakart Gigabyte b75-D3V anakartta UEFI DualBIOS var, yani çift BIOS. Eğer güncelleme sırasında bir hata oluyorsa, hatalı ya da yanlış yükleme yapıyorsan ikinci, backup yapan BIOS tarafından yedekten geri alma işlemi gerçekleşiyor olabilir.

    hakan hakan (15394)
    6 yıl önce cevaplandı

    • 2 veya 3 gün yeni güncellemeyi kullanıyorum ama oguzhan34 6 yıl önce
    • @oguzhan34 nette biraz araştırdım. Seninle aynı sorunu yaşayan herkes dual bios kullanıyor. Windows Update üzerinden BIOS güncellemesi almadığından emin ol. Windows update üzerinden bazen BIOS güncellemesi geliyor ve bu soruna yol açıyor. Windows güncellemelerini kontrol ettiğinde varsa BIOS güncellemesi diye görürsün. Senin sorununda muhtemelen aynı. Yani BIOS yazılımın bozuluyor bu sebepten ikinci BIOS onu tekrardan güncelliyor hakan 6 yıl önce
    • @hakan windows güncellemeleri kapalı bende yinede güncelleme alır mı? oguzhan34 6 yıl önce
    • @oguzhan34 windows güncellemeleri kapalıysa güncelleme almazsın ama bir şekilde bios yazılımın zarar görüyor demek ki. hakan 6 yıl önce
    • @hakan format atıp deneyeceğim oguzhan34 6 yıl önce

    Çok ilginç! İlk defa duydum böyle bir şey. Gerçi BIOS pili bitmiş ise BIOS ayarlarıda tutmaz, PC'den güç besleme sonlandırılırsa (PC Kapatılır ve fiş prizden çıkartılırsa, çıkartılarak yeniden takılırsa) BIOS'ta yapılan bütün ayarlar iptal olur, saat ve tarih ayarlarıda sıfırlanır. Ama BIOS yazılımı güncellemesinden sonra bu sıfırlanma biraz tuhaf oluyor.

    Bu halde sen yine PC'nin saat ve tarih durumuna bak ve BIOS pilini kontrol et. Bir ihtimal problem bu olabilir.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Saat ve tarih te sorun yok. Bios pili ömürü var mı 3 4 senedir değişmedim. oguzhan34 6 yıl önce
    • Saat ve tarih internet bağlantısı olmadan kontrol edilirse daha güvenilir olur (İnternetten otomatik güncelleme ayarlarındaysa eğer yanıltıcı olabilir). @oguzhan34 temmuz 6 yıl önce
    • Bu işlemi ne zaman kontrol etmeliyim. Şuan güncel sürüm de eski haline dönünce tekrar güncelleyip mi bakayım oguzhan34 6 yıl önce
    • Yapacağın kontrol için farketmez, zira sen sadece pil kontrolu yapmış olacaksın. Şimdide yapabilirsin. PC'yi ve modemi kapatıyorsun, sonra PC'nin fişini prizden çekiyor ve bir süre (belki birkaç dakika) bekledikten sonra fişe tekrar takıyorsun. Daha sonrada PC'yi açarak saat ve tarih ayarlarının sıfırlanıp/değişip değişmediğini kontrol ediyorsun. Unutma bunları yaparken modem kapalı, internet kesik.. @oguzhan34 temmuz 6 yıl önce
    • Dediklerinizi yaptım. Tarih ve saat doğru. Değişiklik olmadı. oguzhan34 6 yıl önce
    • Öyleyse pil problemi değil ve maalesef bilemiyorum.. @oguzhan34 temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz teşekkür ederim oguzhan34 6 yıl önce
    • Ama belki pil tamamen bitmemiştirde zayıflamıştır. Bu da bir ihtimal.. Demiyormusun hemen değil ama iki gün sonra geriye dönüş oluyor diye. Pil belki bir süre besleme yapabiliyor ve sonra yetersiz hale geliyorsa. Bunlar hep tahmin ve varsayım. Hani derler ya "bir ihtimal daha..".. Bunuda ancak daha uzun süreli test ve tecrübeler ile anlayabilirsin. Ama en başta söylemiştim ve tekrar ediyorum, normalde BIOS güncellemeleri pil tükenmesiyle iptal olmaz, önceki yazılıma geri dönüş olmaz. Diğerlerini hep "belki" olarak düşündüm ve ifade ettim. Kolay gelsin @oguzhan34 temmuz 6 yıl önce
    • Bir şey değil @oguzhan34 temmuz 6 yıl önce

    Bazı BIOS yazılımlarında koruma oluyor. "Restore BIOS" gibi bir seçenek. BIOS'a girip kontrol eder misin? Restore BIOS seçeneği var mı varsa enable ise disable yap.

    Bir de güncelemeyi hangi yazılım ile yapıyorsun?  Gigabyte BIOS Live Update Utility yazılımı var: https://www.gigabyte.com/MicroSite/121/tech_a_bios.htm Bununla mı yoksa başka yazılım mı? Başka yazılım ise bunu dener misin?

    murat murat (12492)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Restore Bıos gibi bir seçenek bulamadım. oguzhan34 6 yıl önce
    • Linkteki program ile güncelliyorum. Aynı program anakartın cd sinde var oguzhan34 6 yıl önce

    Benzer bir sorunla karşılaşmıştım. Sorun Windows Güncelleştirmesi kaynaklıydı. @hakan yorumda bahsetmiş.

    Windows Update üzerinden gelen bir güncelleme BIOS yazılımını güncellemek istiyordu. Fakat bu işlem başarısız oluyor ve sonra yedek BIOS üzerinden eski BIOS sürümü yükleniyordu.

    Senin sorunun tamamen ikinci BIOS'un ana BIOS'u bozuk olarak görmesi ve üzerine yazması. BIOS yazılımı eski haline dönmeden önce, bilgisayar ilk açıldığında ekranda uyarı, hata vs görüyor musun, buna dikkat edersen iyi olur.

    alattin alattin (16984)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Hata falan olmuyor da güncellediğimde açılışta anakart markası gözüküyor ya orası da değişiyor. Eskiye geçince eski görüntü geliyor hata yok. oguzhan34 6 yıl önce

    Aynı sorunu ben de yaşıyorum. GA-B75-D3V  (rev. 1.1). Bios F7 sürümünde. F9 sürümüne güncelliyorum. Sorunsuz güncelleniyor. Daha sonra 1-2 gün sonra bios çökmüş oluyor. (komple çöküyor eski bios'a dönmüyor. Gigabyte UEFI Dual Bios yazısında kalıyor.) Elle manuel olarak kısa devre yaptırarak sıfırlama yapmak zorunda kalıyorum. Sebebini bir türlü çözemedim. Siz sorunu çözdünüz mü @oguzhan34">@oguzhan34

    tequlala tequlala (1)