Bios Güncellemek Tehlikeli mi ?

Arkadaşlar ısınma galiba biosun güncel olmamasından kaynaklanıyormuş.Şuanki bios um baya bi eskiymiş.Güncellemeyi düşünüyorum.Tehlikeli bişey mi ? Yüklerken bi sıkıntı falan çıkar  mı ?

akif52 akif52 (34)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    BIOS güncelleme kesinlikle tehlikeli veya zararlı bir işlem değildir. BIOS güncellemek sistem stabilitesini ve genel performansı arttırır. Bazı büyük güncellemeler sonrasında anakartınız artık yeni donanımlarla uyumlu hale gelebilir. BIOS güncellemek bir çok sorunu çözebilir. BIOS güncellerken dikkat edilmesi gereken noktalar sistem BIOS güncellendiği an kapatılmamalı veya gücü kesilmemelidir. Aksi takdirde BIOS bozulacaktır.

    brsozl brsozl (1961)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Ya birine daha sordum çok küçük bi ihtimalle bile bilgisayar bir anda kapanıp verilerini falan kaybedebilirsin dedi.Bir sürü oyun yükledim ve korkuyorum.Ne yapmalıym ? akif52 8 yıl önce
    • BIOS güncellemesi kesinlikle yap. Elektrik gitme durumu herkes için geçerli gece saatleri dışında yapmanı öneririm. brsozl 8 yıl önce
    • Harddisk olayı korkuttu ama sıkıntı olmasa simdi yapıcam yani. akif52 8 yıl önce
    • Anormal bir durum olmadıkça HDD verilerinin gidiceğini sanmıyorum. brsozl 8 yıl önce
    • Ne Kadar Sürer ? akif52 8 yıl önce

    Daha önce benzer bir soruya cevap verilmiş:

    Bios Güncellemesi Yapılmalı mıdır? BIOS Güncellemesi yapmak gerekli midir?

    BIOS güncellemesi her zaman bir risk içerir. Sonuç olarak anakartın üzerindeki bir çipin içindeki yazılımı güncelliyorsunuz. Bu işlem sırasında bir hata oluşma olasılığı,elektrik kesintisi vs gibi sonuçlar kalıcı hasarlara yol açar. Bu riskleri bilerek BIOS güncellemesi işlemine başlayın.

    Aynı zamanda yapacağınız bIOS güncellemesi size bir avantaj sağlıyor mu bunu kontrol edin. ANakart üretici sitesinde BIOS yazılımında yapılan iyileştirme ve düzeltmeler yer alır.

    Örneğin SSD disk ile ilgili bir güncelleme yapılmış fakat siz SSD kullanmıyorsanız o zaman BIOS güncellemesi yapmanın size hiç bir faydası olmaz.

    hakan hakan (15424)
    8 yıl önce cevaplandı

    • yok cihaz ısınıyor bu yüzden bios eski dediler ondan güncelliyorum peki bir sorun çıkarmı ne kadar sürer ? akif52 8 yıl önce
    • Anakart modeli nedir? BIOS güncellemesi ısı sorununu düzeltmez. hakan 8 yıl önce
    • intel hm65 . ciddende düzeltmedi zaten.off bıktım bu hp den. akif52 8 yıl önce
    • Az önce diğer sorunu da cevapladım. Hp maalesef böyle akif. Ben de çok çektim HP'den sonra da tövbe ettim ne önerdim başkasına ne de ben aldım. hakan 8 yıl önce