Bios şifresi nasıl kırılır?

Bilgisayar BIOS'una konulan şifre / parola nasıl kaldırılır?

BIOS parolası nasıl sıfırlanır?

BiOS parolası nasıl kırılır?

hakan hakan (15424)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bios şifresi nasıl kırılır? BIOS şifresi nasıl sıfırlanır / resetlenir?

    Bilgisayarın BIOS bölümüne konan parolayı kaldırmanın en etkili yolu BIOS pilini çıkartmaktır. Bazı anakartlarda ayrıca BIOS şifresini sıfırlamak için anakart üzerinde jumper bulunur.

    Notebook BIOS parolası anakarta erişmek daha zor olduğu için yine bu şekilde sıfırlanmalıdır. BIOS parolasını yazılım ile kaldırmak çok eski anakart modellerinde mümkündür.

    Yinede anakart üreticisinin anakart ile kitapcığına bakmakta yarar vardır.

    BIOS parolası sıfırlama Jumper'ı:

    BIOS sıfırlama

    BIOS Sıfırlama Pil çıkartma yöntemi ile

    BIOS parolası sıfırlama - pil çıkartma

    Yukarıda gösterilen resimler anakart modeline göre değişecektir. BIOS yazılımı anakart üreticisine göre değişir. Bu sebepten BIOS parolanızı unutursanız ilk yapmanız gereken anakartınızın marka ve modeline göre kitapçığına bakmak olmalıdır. Burada detaylı olarak BIOS parolasının nasıl sıfırlanması gerektiği anlatılmıştır.

    Bunun dışında programlar ile BIOS şifresi sıfırlamayı denemek anakartınıza zarar verebilir. Bu sebepten BIOS sıfırlama programı ibaresi ile internette dolanan programlardan uzak durmanız tavsiye edilir.

    hakan hakan (15424)