Bios sürümü nasıl öğrenilir?

Bios versiyonu nereden kontrol edilir?

Hangi Bios sürümününe sahibim bunu nereden kontrol edebilirim?

murat murat (12492)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bios sürümü nasıl öğrenilir?

    Bios Nedir?

    BIOS (basic input/output system) /(Temel giriş-çıkış sistemi) basitçe bilgisayarda çalışan, işlemcinin, siz düğmeye basıp
    bilgisayarı açtıktan sonraya kadar donanım birimlerini yönetmesini sağlayan yazılımdır.

    Açma düğmesine bastığınızda işlemci BIOS yazılımı vasıtası ile bilgisayarı işletim sistemi çalıştırılacak konuma getirir.
    İşletim sistemi ise sabitdisk, fare,ekran kartı gibi birimleri gibi donanım arasındaki veri akışını kontrol eder.

    BIOS anakart üzerindeki bir çipe yüklüdür. Anakart üreticisi şirket
    tarafından bu çipe BIOS yazılımı yüklenir.

    BIOS yazılımının sürümünü nasıl öğrenirim?

    Bios sürümü öğrenme çözüm 1:

    BIOS yazılımının sürümü pek çok bilgisayarda ilk açıldığında ekrana gelir.

    Bilgisayar ilk açıldığında, işletim sistemi yüklenmeden önce, bilgisayarda çalışan BIOS yazılımı ve bunu sürümü görüntülenir

    Bios sürümü öğrenmeYukarıdaki örnekde olduğu gibi bilgisayar Phoenix Award BIOS  yazılımına ve sürüm v6.00PG olarak görünüyor.

    Yine anakart üreticisi Asus A8N-SLI anakart olarak anakar modeli ve üretici görüntüleniyor.

    Bu ekran bazı bilgisayarlarda görüntülenmeyebilir.

    Bios sürümü öğrenme çözüm 2:

    Bilgisayarın BIOS'une girmek Bios sürümü öğrenmek için kullanılabilecek ikinci yöntemdir.

    Bilgisayarınız açılır açılmaz DEL, F2, F10 gibi bir tuş ile BIOS yazılımına girebilirsiniz. Bu tuş, yani BIOS'a girmek için kullanılacak tuş açılış ekranında yazar.

    Bios sürümü öğrenme çözüm 3:

    Bios sürümü öğrenmek için kullanılacak diğer yöntem yazılım ile Bios sürümü öğrenmektir.

    Windows içinde bulunan msinfo32 komutu ile bilgisayarınızın Bios sürümünü öğrenebilirsiniz. msinfo32 komutu Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 işletim sistemlerinde kullanılabilir bir komuttur.

    msinfo32 ile Bios sürümü öğrenmek için;

    1. Windows ve R tuşlarına birlikte basın.
    2. Açılan çalıştır penceresine msinfo32 yazın ve enter tuşuna basın.
    3. Sistem özeti penceresinin sağ tarafında Bios sürümü / tarihi bölümünde Phoenix Award gibi başlayan satırda Bios sürümünüzü göreceksiniz.

    Yukarıdaki 3 yöntem ile BIOS sürümünü öğrenebilirsiniz.

    murat murat (12492)
    8 yıl önce cevaplandı

      Daha kısası da başlat kısmından arama yerine dxdiag yazıp açılan pencerede tüm bilgiler görünüyor.

      kimliksiz kimliksiz (1)