BIOS'ta bir ayarı enable yapamıyorum

Bios a girdiğim zaman listeden yukarı aşşagı yapabılıyorum ama mesela bi ayarı dissable den enable yapmak istiyorum ama yön tuşları işlemiyor enable yapamıyorum ne yapmam lazım bunu duzeltmek ıcın yardım edebilir misiniz?

ahmet066 ahmet066 (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Enabled - Disabled olayını hiçbir ayarda mı yapamıyorsun yoksa sadece belli ayarlarda mı? BIOS her ayarı değiştirmene izin vermeyebiliyor bazen.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • hiçbir ayarda yapamıyorum iyleşemiyor yön tuşları bios da tüm tuşları denedım klavye de değiştirdim olmuyor. ahmet066 5 yıl önce
    • Anakart üzerindeki pili çıkar tak yap ve böylece BIOS sıfırlansın diyeceğim ama bunu daha önce yaptın mı? Aşırı gerekli bir şey değilse bence böyle kalsın. omercik 5 yıl önce
    • hayır hiç denemedım ama internetten bakar yapmaya calısırm ben sadece virtualization technology ı enable yapmak ıstıyorum sızce sıfırlasam bilgisayara bi zararı dokunur mu? ahmet066 5 yıl önce
    • Doğru yapıldığı takdirde hiç zararı dokunmaz. Hatta bazen bu hayat kurtarır. Eğer yaparım diyorsan deneyebilirsin, bazen risk almak lazım :) Açıkçası sorun BIOS'un klavyeyi görmemesi mi yoksa başka bir şey mi tam bilmiyorum. Sıfırlayınca düzelir diye düşündüm. @ahmet066 omercik 5 yıl önce
    • dogru yapmamı sağlıcak bir video göndermeniz mümkün mü acaba ahmet066 5 yıl önce
    • youtube uzerınden ahmet066 5 yıl önce
    • YouTube'dan anakartının modelini aratıp bios pili çıkarma takma diye aratırsan bulabilirsin. O kadar zor değil aslında @ahmet066 omercik 5 yıl önce

    Seçenek üzerinde enter tuşuna bastın mı? Bazı BIOS'larda seçimi değiştiemek için seçenek üzerindeyken enter tuşuna basmak gerekiyor. Daha sonra Disable  / Enable seçebiliyorsun.

    alattin alattin (16984)
    5 yıl önce cevaplandı

    • evet bastım enter işliyor ama seçenekleri enable veya disable yapmam için yön tuşlarını kullanmam gerekiyor malesef yön tuslarıda işlemiyor. ahmet066 5 yıl önce
    • Ayarı görüyor fakat değiştiremiyorsan @hakan ın dediği gibi bir durum söz konusudur. @ahmet066 alattin 5 yıl önce

    BIOS'unda supervisor parola koruması vardır bundan dolayı değiştiremiyorsundur.  Eğer parolayı biliyorsan parola ile BIOS'a giriş yap. Bilmiyorsan BIOS pilini çıkartmalı ve BIOS'u sıfırlamalısın. Anakart modelini biliyor musun?

    hakan hakan (15394)
    5 yıl önce cevaplandı

    • hewlett packard galiba hakan bey. ahmet066 5 yıl önce
    • Anakart'ın üzerinde yuvarlak saat piline benzer bir pil vardır. Bir kaç saniyeliğine onu çıkartmayı dene. Bu işlem BIOS'u sıfırlayacaktır. @ahmet066 hakan 5 yıl önce