BIOS'ta hiçbir ayar yapamıyorum

0

Aptio Setup Utility BIOS'da hiç bir seçeneneği değiştiremiyorum. Tüm seçenekler gri ve pasif durumda. Aşağıda BIOS resimlerini görebilirsiniz. BIOS seçeneklerini nasıl aktif edebilirim?

Biosa giriyorum fakat hiç bir ayara dokunamıyorum sorun nedir?

 

semm65 semm65 (82)
5 ay önce sordu

Toplam 1 Cevap


1

BIOS ekranında CTRL ve F1 tuşlarına birlikte basar mısın? Bazı BIOSlarda bu tuş kombinasyonu seçenekleri tekrardan aktif hale getiriyor.

Diğer bir sebep BIOS'a Supervisor parolası konduysa seçenekleri sadece görebilirsin değiştiremezsin. Eğer Supervisor parolasını biliyorsan girmen gerekir ya da BIOS sıfırlaman.

Senin BIOS yazılımında sanırım Security altında Administrator  Password var. Security bölümüne git ve Administrator Password  Status bölümünde ne yazıyor ona bak (Not Installed  parola aktif edilmedi demektir) Eğer Instaled durumundaysa ve parolayı hatırlamıyorsan o zaman BIOS sıfırlaman gerekecek.

Yöntem 1: F2 tuşuna bastığında senden parola istemiyor mu? İstediğinde Admin parolasını gir (parolayı biliyormuşsun). Sonra   Security bölümüne git ve Administrator Password  Status bölümünde enter tuşuna bas ve NOT INSTALLED seç. Ayarları F10 tuşuna basarak kaydet ve çık

Yöntem 2:

Bazı Aptilo Setup Utility 'lerde çalışan bir durum var. Şunu dener misin?

 1. Windows'a gir. Bilgisayar tarihini 23 Kasım 2011 olarak değiştir. Ayrıca tarihi BIOS'dan da değiştirebilirsin.
 2. Bilgisayarı yeniden başlat açılırken BIOS'a girmek için F2 tuşuna bas.
 3. Senden parola istediğinde bir hatalı parola gir. Enter tuşuna bas.
 4. Daha sonra senden Enter Rescue Password diye kurtarma parolası isterse büyük harflerle şunu yaz:  A1AAABBAA daha sonra ALT ve R tuşlarına bas.
 5. Bazı bilgisayarlarda parola yerine  A1AAABBAA yazmak ve sonra Enter tuşuna basmak işe yarıyor yukarıdaki işe yaramazsa bunu dene.
hakan hakan (12042)
5 ay önce cevaplandı

 • parolayı biliyorum ama şifreyi kaldıramıyorum anlamadım yani kalkmıyor şifre biosu nasıl sıfırlayabilirim peki semm65 5 ay önce
 • not:bios pilin sökmüştüm ama sıfırlanmamıştı semm65 5 ay önce
 • @semm65 eklemeler yaptım. dener misin? hakan 5 ay önce
 • admin parolasını giriyorum yeni parola seç diyor kaldıramıyorum zaten başka seçenek aktif değil menüde demin hirens boot ile sıfırlamaya çalıştım yine olmadı semm65 5 ay önce
 • @semm65 yeni parolayı boş bırakamıyor musun? hakan 5 ay önce
 • evet @hakan semm65 5 ay önce
 • 2.yöntemi denedim ve oldu çok teşekkür ederim semm65 5 ay önce
 • @semm65 sorunun çözülmesine sevindim hakan 5 ay önce

üyelik gerektirir

Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol