Biosdan Ram mhz nasıl yüksetilir?

Merhaba, p5g41t-m lx marka anakartta takılı olan 2 gb Kingston 1333 ddr3 ram, buna ilave olarak 2 gb 1333 ddr3 ram taktığımda kasa çalışıyor ancak ekran gelmiyor.

Biosda mhz 800 üzerine çıkmıyor.

Biosdan nasıl ayar yaparak mhz yükseltebilirim.

gfbslh gfbslh (20)
2 yıl önce sordu

  • BİOS'u çekip atar mısın? @gfbslh ilkaybaki16 2 yıl önce
  • Maalesef resim şuanda atamam, pc şehir dışında gittiğim zaman bios resimlerini buradan paylaşırım. İlginiz için teşekkür ederim. gfbslh 2 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Anakart kullanım klavuzuna baktığımda ASUS P5G41T-M LX DDR 3 1333 / 1066 / 800 Mhz destekliyor.

BIOS üzerinde JumperFree Configuration bölümünde  DRAM Frequency bölümü olduğu yazıyor. Bu seçenek Auto'da olmalı.

Bunun dışında yapman gereken bir işlem yok. 2. Ram takıldığında ekrana görüntü gelmiyorsa  1.Ram slota tam oturmuyor olabilir 2. Ram arızalı, uyumsuz olabilir.

hakan hakan (15394)
2 yıl önce cevaplandı

  • Evet bios bölümünde DRAM Frequency bölümünde 800 mhz ve auto var, auto seçili. 2 ram takıldığında ekran gelmiyor, tek tek denediğimde eski ram sorunsuz çalışıyor, yeni ram aynı sorun ekran gelmemekte. gfbslh 2 yıl önce
  • @gfbslh iki ram da aynı marka ve modeli mi farklı mı? hakan 2 yıl önce
  • Eski ram Kingston yeni ram elixir, ikiside ddr3 1333 mhz gfbslh 2 yıl önce
  • @gfbslh farklı markalarda uyumsuzluk çıkabiliyor. Sendeki de böyle bir duruma benziyor. Her iki ram (farklı slotlarda da ) tek tek çalışıyorsa, çift çalışmıyorsa o zaman ramlarde uyumsuzluk var demektir. hakan 2 yıl önce
  • Aynı anda slotlarda denediğimde çalışmadı, farklı marka olduğu için uyumsuz olduğunu düşünerek, tek tek denedim, eski ram çalıştı yeni ram tek denediğimde çalışmadı. Arızalı diye geri iade ettim. Maceraya gerek yok, tek ram ile devam 😄 tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. gfbslh 2 yıl önce