BIOS/Legacy Boot of UEFI- ONLY Media. Sorunun çözümü nedir?

  • Sorun ne ve bu sorunu ne yaparken yaşıyorsun? darkcrak 3 yıl önce
  • Sana daha iyi yardımcı olabilmek için bunları sormam gerekiyor. darkcrak 3 yıl önce

Toplam 3 Cevap

Sisteme HDD veya SSD bağlı mı? Format mı atacaksın? Eğer Diskinde işletim sistemi yüklüyse BOOT ayarlarından diski seçeceksin. Ben sorunu tam anlayamadım.

hydra hydra (3800)
3 yıl önce cevaplandı

  • Yeni ssd aldım flashtan işletim sistemi yüklicem ama bir türlü flashtan başlatamıyorum koskuser 3 yıl önce
  • BIOS ayarlarına girip secure boot'u kapatman gerekli. @koskuser hydra 3 yıl önce
  • Onu nasıl yapıcam. Bunun biosu çok karışık koskuser 3 yıl önce
  • RUFUS ile tekrar Format USB'si oluşturman gerekiyor, sistem UEFI Desteklemiyor ancak Kurulum Belleği UEFI şeklinde seçili. @koskuser hydra 3 yıl önce
  • @hydra destekliyor ama kendisi acmamis adils 3 yıl önce
  • Verdiği hata öyle, ayarı varsa ayar yapar. hydra 3 yıl önce

Anladım biosunu uefi ayarlaman gerek eyer olmuyorsa rufusdan uefi deyilde bios olarak ayarlayın burda diyor ki siz bu formatı uefi olarak yapacaksınız ama siz bios modda yapamazsınız uefi mod bu bilgisayarda çalışmıyor

bios dan bak uefi diye bisi görürsen aktive et belki düzelir

format usbniz veya diskiniz uefi olarak yapılandırılmış

adils adils (136)
3 yıl önce cevaplandı

  • https://ibb.co/X3M6bsz umarım doğru yapmışımdır koskuser 3 yıl önce
  • simdi yap adils 3 yıl önce
  • oldu mu adils 3 yıl önce

Bu sorunu sanırsam format atarken aldın değil mi?

Bu sorun genelde format atarken MBR olarak usb belleğine windows'u yazdığın zaman yani rufus ile MBR olarak usb belleğini yazdığın zaman ortaya çıkan bir hata. Bu hata sana diyor ki sen MBR olarak USB belleğini hazırlamışsın fakat ben senden UEFI olarak yazmanı istiyorum. Senin bilgisayarındaki BIOS UEFI'yi destekliyor yani senin yapman gereken USB belleğini biçimlendirip rufus programı ile tekrardan kurulum yapman fakat UEFI olarak kurulum yapman gerekiyor. Bazı bilgisayarlar UEFI bazıları ise MBR'yi destekliyor.

Ek olarak: Bilgisayarını CSM/Legacy modunda başlatmaya çalışıyorsun sanırsam fakat bu modda çalışmaz yani bu ayarı BIOS'dan kapatman gerekiyor.

darkcrak darkcrak (5168)