Bir disk'i şifrelemek mümkün mü?

Merhaba

Mesela D: diskini şifrelediğimde Bilgisayarım>D: sürücüsü 'ne tıklandığı zaman bir şifre girme penceresi çıksın. Şifre girildikten sonra D: diskine girsin. Bunu nasıl yapabilirim?

toprak34 toprak34 (2026)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bu iki şekilde yapılabilir:

    1- Windows İşletim sistemlerinde sistemle birlikte gelen ve işletim sisteminin bir parçası olan BitLocker isimli bir özellik vasıtasıyla sistem disk bölümleri ve harici (USB) depolama aygıtları şifreli korunabilir.

    BitLocker ilk olarak Vista ile birlikte çıkmıştır ve sonraki işletim sistemlerindede ultimate, pro ile enterprise sürümlerde bulunur (Home sürümü ve daha alt sınıf sürümlerde bu özellik bulunmaz).

    2- Bütün işletim sistemlerinde bu imkan ve özellik bununla alakalı özel çıkan bazı programlar sonradan sisteme yüklenerekte elde edilebilir.

    Bir -ücretsiz- örnek:

    TrueCrypt 7.2 (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)