Bir dosyayı çalıştırmadan virüs bulaşır mı?

Merhaba;

Örneğin, virüslü bir RAR dosyası indirdim ama sadece indirdim. Hiçbir şekilde çalıştırmadım. Virüs bulaşır mı?

toprak34 toprak34 (2026)
6 yıl önce sordu

  • Virüslü dosyalar sadece sıkıştırılmış RAR arşivlerinden mi gelir? Konuya "örneğin ben bir RAR dosyası indirdim.." diyerek başlayarak sadece RAR dosyaları virüslüymüş algısı oluşturabilirsin bilmeden. Daha genel bir cümle kullansan iyi olur. omercik 6 yıl önce
  • @farurhenho "Örneğin" yani gerçekte RAR dosyası falan indirmedim. toprak34 6 yıl önce
  • Cümleni şu şekilde düzeltebilirsin. "Örneğin virüslü bir RAR dosyası indirdim.." gibi @toprak34 omercik 6 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Bu çok genel bir soru olmuş. Bilgisayarına o an bulaşacak olan virüsün nasıl bir virüs olduğuna göre değişir. Eğer sadece exe dosyası içinde gelen bir trojandan ibaretse genellikle sen çift tıklayıp onu çalıştırmadığın sürece bilgisayarına bir zarar gelmez. Ama çok tehlikeli virüsler vardır. Mesela Boot Sektör virüsü bunlardan birtanesi. Hard Diskin, işletim sistemini başlattığı bölüme yerleşir ve işletim sistemi açılır açılmaz devreye girer. Aynı zamanda temizlenmesi en zor virüslerden birisidir.

Bunun yanında Kalıcı Dosya Virüsü (Resident) dediğimiz türden virüsler vardır ki bunlar çok tehlikelidir. Sen çalıştırmasan bile çalışabilir, ilk bulaştığı yerden silsen bile kendini başka yerlere kopyalabilir.

omercik omercik (9418)
6 yıl önce cevaplandı

  • @farurhenho Peki kopyaladığını nasıl anlayabiliriz? toprak34 6 yıl önce
  • veya nereye kopyaladığını. toprak34 6 yıl önce
  • Öyle ha deyince anlayamassın. Bu tarz virüsleri temizleyen antivirüs programları olur. Günümüzdeki antivirüs yazılımların tamamı bu tarz tehlikelere karşı tedbirlidir zaten mutlaka. @toprak34 omercik 6 yıl önce
  • @farurhenho Mesela eski bir virüs olan musallat.exe Kalıcı Dosya Virüsümüdür? toprak34 6 yıl önce
  • Sanmam, musallat.exe çok eski bir virüs. Güncel antivirüs yazılımlarından herhangi birisi ile kolaylıkla temizlenebilir. Korkulacak bir şey değil @toprak34 omercik 6 yıl önce
  • @farurhenho Yani, bir .exe dosyasını çalıştırmazsak virüs bulaşmıyor? toprak34 6 yıl önce
  • Eğer o bulaşacak olan virüs exe dosyasıyla gelen bir virüs ise evet tehlike arz etmez. Ama sen yine de dikkatli ol. Mesela internette dolaşırken bazen "flash player sürümünüz eski..." gibi mesajlar çıkabilir, özellikle o tarz şeylere hiç güvenme @toprak34 omercik 6 yıl önce

Sadece .rar dosyası değil, doğrudan içinde virüs olan bir exe dosyası bile indirilse çalıştırılmadığı müddetçe bilgisayara virüs bulaşmaz

.rar sıkıştırılmış bir dosya formatıdır. Bu sebepten .rar dosyasının kendinde değil ama içindeki dosyalarda virüs olabilir. Bu durumda virüsün bulaşabilmesi için .rar dosyası açılmalı ve içinde virüs bulunan dosya çift tıklanarak çalıştırılmalıdır.

Yine çalıştırılabilir dosya formatı olan .exe dosyasın da virüs olsa bile çalıştırılmadığı müddetçe bilgisayara virüs bulaşmaz.

hakan hakan (15394)