Bir fotoğrafı kalitesi bozulmadan büyütmek mümkün mü?

Eski hesabımda bir fotoğrafımı buldum. Boyutları 200x200 ve 24 bit derinliğinde. Boyuttan da anlayacağınız gibi, boyu küçük. Ama boyu büyüktü. Ne olduysa boyu küçülmüş. Büyük halini bulamıyorum. Bu fotoğrafımın boyutunu, kalitesini bozmadan büyütmek istiyorum. Bu mümkün mü? Nereden yapabilirim bunu?

fice00 fice00 (19)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Dijital bir fotoğrafı kalitesi bozulmadan büyütmen mümkün değil. Fotoğraflar Bitmap tabanlıdır. Yani pixel adı verilen küçük noktalardan oluşur. Büyüttüğün zaman bu noktaların arası açılır ve fotoğraf bozulmaya başlar.

    https://www.photoenlarger.com/ sitesinde anlattığım olayı bizzat tecrübe edebilirsin.

    Fractal Interpolation denen yöntem ile büyütme yapılabilir ama yine de kalitede kayıplar oluşur. Fractal Interpolation yönteminde büyütülen piksellerin arasına o piksellere yakın pikseller eklenir. Online olarak http://www.imageenlarger.com sitesinde bunu deneyebilirsin. Photoshop  gibi bir programla da yapabilirsin.

    alattin alattin (16984)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Evet, 400x400 yaptım, kalite kötü oldu. Fotoğrafımı da nette arattım, belki büyüğünü bulurum diye, o da nafile.. fice00 6 yıl önce