Bir ip adresi hangi ülkeye ait nasıl öğrenebilirim?

Elimde bir IP adresi var. Bu ip adresi hangi ülkeye ait bunu öğrenme şansım var mı?

Ip adresi hangi ülkeye ait nasıl öğrenilir?

hakan hakan (15424)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Ip adresi hangi ülkeye ait nasıl öğrenilir?

    Ip adresleri bloklar halinde ülkelere dağıtılmıştır. Yani  her ülkenin kendine ait kullandığu ip bloğu vardır.

    Türkiye'ye verilmiş örnek ip blokları

    • 217.31.224.0 - 217.31.239.255 Vodafone

    • 217.31.240.0 - 217.31.255.255 Vodafone

    • 78.160.0.0 - 78.191.255.25 Türk Telekom

    • 81.212.0.0 - 81.215.255.255 Türk Telekom

    • 5.11.128.0 - 5.11.255.255 Turkcell Iletisim Hizmetleri A.S

    • 5.24.0.0 - 5.27.255.255 Turkcell Iletisim Hizmetleri A.S

    Bir ip hangi ülkeye ait öğrenmek için internette bulunan veritabanlarını kullanabilirsiniz.  Ip adresi hangi ülkeye ait sorgulama veritabanlarından biri https://www.iplocation.net sitesidir.

    Bir ip adresi hangi ülkeye ait olduğunu öğrenmek için şu adımları uygulayın:

    1.  https://www.iplocation.net girin.
    2.  IP Location Finder kutusuna Ip adresini yazın.
    3.  IP Lookup butonuna basın.
    4. Sonuç bölümünde sayfanın altına doğru Country yazan bölümde ülke adı görünecektir.

    ip adresinden ülke bulma

    Bu tür ip adresinden ülke bulma siteleri genel bir veritabanı kullanırlar.  Ip blokları Turkcell, Turk Telekom, Superonline, Vodafone gibi büyük kurumlara satışmıştır. Her servis sağlayıcının kendine ait bir Ip bloğu vardır.

    hakan hakan (15424)