Bir leptopun içinde ki fanları normal olarak kaç dakika ara ile çalışır ?

Bir  leptopun  içinde ki  fanları  normal  olarak  kaç dakika ara  ile   çalışır ?

mat7 mat7 (341)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Leptopun içinde genellikle bir adet fan bulunur ve bu fan ekran kartı ile işlemciyi soğukmak için bakır kanallarla bağlantılı şekildedir.işlemci veya ekran kartı belirli bir dereceye geldiği zaman fan otomatik olarak devreye girer. Bu fanlar akıllı fanlardır ortalama olarak söylemek gerekirse 1200rpm den 3500 rpm e kadar dönüş hızını ısıyla doğru orantılı olacak şekilde arttırır. Yani belirli bir süre aralığı yoktur.

    blackheaven blackheaven (728)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Anladım. Çok teşekkürler @blacheaven(579) mat7 7 yıl önce
    • Rica ederim @ebruli . Fanla ilgili bir sorununuzmu var ? blackheaven 7 yıl önce
    • Şuan için yok . Sadece dikkatimi çekti bugün çalışması . 5 dakikada bir çalışıyor gibi geldi. Bu yüzden merak ettim bilgi edinmek istedim @blackheavem(579) mat7 7 yıl önce

    Laptopun Cpu (İşlemci) Fanı her zaman çalışır. Nedeni ise yeni nesil işlemcilerin fan olmadığı zaman 85 dereceye kadar çıkmasıdır. Fan ile bu 15 e kadar düşebilir. Ancak ekran kartı fanı her zaman çalışmaz ya da sıcaklığa göre hız arttırır.Eski nesil işlemcilerde bu durum böyle mi bilemiyorum ama son 15 yılda aldıysanız hep çalışır.

    sametc sametc (18)
    7 yıl önce cevaplandı

    • 5 yıl oldu alalı . Çok teşekkürler @sametc(3) mat7 7 yıl önce