Bir web sitesi ve mobil uygulamada çalışan bir serverda 1TB veriyi saklamanın aylık optimum maliyeti nedir?

Bu veri 10TB veya 100TB olursa nasıl bir Server seçimi yapılmalıdır ve tahmini maliyetler nelerdir?

gispy gispy (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    1 TB gerçekten çok büyük dosya. Bunun için de büyük sunucular lazım olacak. Bu konuda sana en detaylı ve sağlıklı bilgiyi @alattin hocam verir. Kendisi soruyu görür görmez seni aydınlatacaktır.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

      Bu sorunun cevabını buradan alamazsın. Hosting için ya da sunucu bulundurma için tek kriter verinin boyutu değildir.

      Fiyatlandırma konusunda Radore gibi bir veri merkezi ile görüşmeli ve teklif almalısın.  Senin uygulamanın çalışabilmesi için örneğin sunucular nasıl olacak? Linux  mu Windows mu olacak? Kaç işlemciye, kaç GB Ram'e ihtiyaç duyacaksın?  Uygulaman ne kadarlık trafik oluşturacak? Sen sunucu bulundurmamı yoksa cloud mu tercih edersin? Verilerin bir veritabanında mı tutulacak? gibi pek çok soruya cevap vermen gerekir ki veri merkezi sana uygun yapılandırmayı sağlayabilsin.  Çok ucu açık ve soru cevap ile cevaplanamayacak bir soru sormuşsun.

      hakan hakan (15394)
      5 yıl önce cevaplandı

        @hakan gerekenleri yazmış.  Sadece saklamak istediğin veri üzerinden ilerleyemezsin. Uygulamanın detaylarına göre nasıl bir yapılandırma gerekli bu tasarlanmalı. Sadece veriyi saklayacağım dersen o zaman Google Drive gibi bir Cloud dosya yedekleme sistemi işini görür. Ama uygulaman bu veriyi kullanacaksa o zaman işin boyutu bambaşka bir yere gider. Senin dediğin gibi bir web sitesi ve uygulama bu veriyi kullanacaksa öncelikle her iki uygulamanın da donanım gereksinimlerini çıkarmalısın.

        alattin alattin (16984)