Bir websitesini engelleme

Merhaba;

Bir websitesini engellemek istiyorum. Yani birdaha o siteye girilmeyecek şekilde ayarlamak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

toprak34 toprak34 (2026)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Bunun için bir kaç tane yöntem var. Yani bir web sitesine erişilmesini engellemek istiyorsan

    • En basitinden hosts dosyasının içeriğini değiştirebilirsin. En basit yöntem budur. Teknik bilgisi olmayan birinin bir web sitesine girmesini engellemek için en basit yoldur.
    • Modem üzerinden, varsa kısıtlama yapılabilir. Modem arayüzünde bu tür işlemler için filtreler olur.
    • Basit olarak K9 gibi bir program ile engellenebilir. Parental Control olarak geçer bu tür programlar.

    Hosts dosyası ile bir web sitesine girişi engellemek için:

    1. Başlatı tıklayın. Programları ve Dosyaları ara bölümüne Notepad yazın.
    2. Arama sonucunda çıkan notepad.exe dosyasını sağ tuşla tıklayın ve yönetici olarak çalıştırı seçin.
    3. Aşağıdaki programın bu bilgisayarda değişiklik yapmasına izin vermek istiyor musunuz? sorusuna Evet cevabı verin.
    4. Notepad içerisinde Dosya > Aç  C:\Windows\System32\drivers\etc yolunu izleyin ve Dosya türünü Metin Belgeleri (*.txt) den Tüm dosyalara  (*.*) çevirin.
    5. Hosts dosyasını açın.
    6. Host dosyası içine en alt satıra şu satırı ekleyin:
      127.0.0.1 engelleneceksite1.com
      127.0.0.1 engelleneceksite2.com
      127.0.0.1 engelleneceksite3.com

    7. Şimdi Dosya > Kaydet tıklayın.

    alattin alattin (16999)
    6 yıl önce cevaplandı

    • @alattin hosts yöntemi ne kadar güvenilir? toprak34 6 yıl önce
    • @toprak34 host dosyası ile engellemek @alattin hocamın dediği gibi en basit yoludur. Bilgisayar bilgisi varsa kullanacak kişinin bu yöntemi kolaylıkla aşabilecektir. Host dosyası aslında sitenin bilgisayar tarafından ip çözümlemesi yapamadığı için siteye girememesine neden oluyor. Yani siz engelleneceksite1 adresi yerine o sitenen ip adresini yazarsanız siteye girebileceksiniz. Ama hocamın dediği gibi kullanıcı bilgisayar bilgisi çok değilse bunları yapamayacağından engelleme büyük ihtimalle amacına ulaşmış olacak. ismailsarp 6 yıl önce

    k9 gibi progamlar ile engelleme yapabilirsiniz.

    cleiner cleiner (1)
    6 yıl önce cevaplandı

      Modem arayüzünde "ebeveyn kontrolü" gibi bir ayar varsa ordan yapabilirsin. Yalnız https protokolüne işlemiyor bazen :)

      omercik omercik (9418)