Birden fazla ayrılan disk bölümü (disk 0 bölüm 1)

Bilgisayarımda böyle bir problem var. Fakat bunu nasıl düzelteceğimi bilmiyorum. Yeni SSD aldım ve format atacağım fakat sistemde C içerisinde recovery var. Aynı zamanda TÜM YEDEKLER(F:) bölümünde silinmemesi gereken dosyalarım var. Yapmak istediğim sadece C biçimlendirdiğimde SSD üzerine işletim sistemi kurabilir miyim ? Bu disk 0 bölüm 2,3,4,... bölümleri burada boşuna duracak bunları C içerisine aktarmak gerekir mi en azından bana alan sağlar bu şekilde çok çirkin görünüyor. Bu sorunu halletmenin bir yolu var mı ? Sadece SSD Diskim, C Diskim ve F diskim kalsın istiyorum. SSD üzerine kurulum yaparken C yi nasıl biçimlendirmem gerekiyor. Orjinal windowsumu kaybetmeden bu işlemi yapabilir miyim? Ya da sıfırdan SSD win10 kurmak mantıklı mıdır? C diskini biçimlendirip D ile birleştirebilir miyim? Çok fazla sorum oldu kusura bakmayın. Yanlış işlem yapıp verilerimi kaybetmek istemediğim için sizlere danışıyorum. Sevgiler ve saygılar...

C diski : 440 GB

SSD : 240 GB

ibrhm06 ibrhm06 (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Senin ikitane diskin var:

    1. Hard Disk
    2. SSD

    Bu disklerin ikisi de birbirinden bağımsız. Şimdi recovery bölümleri, C ve F sürücüleri senin hard diskinde. Benim tavsiyem SSD'ne sıfırdan Windows kurulumu yap. Format esnasında hard diskine dokunmazsın, sadece SSD'ye kurulumu başlatırsın olur biter.

    Diskler birbirinden bağımsız olduğu için, sen silmediğin takdirde hard diskindeki silinmemesi gereken dosyalar zarar görmeyecektir.

    Hard disk artık sadece depolama olarak kullanılacağı için SSD'ne kurulum yaptıktan sonra normal bir şekilde hard diskini kullanmaya devam edebileceksin. Format esnasında hard diskteki oluşturulmuş recovery bölümlerini silersin, ama diğerlerine dokunmazsın. Sonra SSD'ye kurulumu yapar devam edersin.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Evet böyle düşündüm fakat windosum orjinal lisansım gitmesin diye uğraşıyorum. Fakat internette şöyle birşey gördüm. https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10 Burdaki sayfadanwin10 aracını indirdim ve iso dosyası oluşturdum bunu ssdye kurduğumda win10 yine orjinal mi olacak. Lisanslı olarak laptop şuanda win8. Ve recovery sistemi var. Recovery'i silsem sorun olur mu? ibrhm06 5 yıl önce
    • Laptopun şu anda Windows 8. Sen direkt Windows10 kurarsan o orijinal olmaz. Benim tavsiyem önce şu anki sistemini Windows 10'a yükselt ve onu Microsoft hesabınla ilişkilendir. Windows10 dijital imza teknolojisine sahip olduğu için yükseltme yaptığında (tabii windows8 orijinalse) lisans bilgisi laptopunun anakartına kaydedilecek. Böylece format attığında orijinal Windows10 kullanabileceksin. Yine de recovery bölümünü istediğini tam olarak elde edene kadar silmemeni tavsiye ederim. @ibrhm06 omercik 5 yıl önce
    • Pardon bir şeyi atlamışım Windows10'a ücretsiz yükseltme hakkı çoktan bitmişti. Bu durumda Windows8'i ücretsiz olarak Windows10'a da yükseltemeyeceksin. İlla orijinal Windows 10 istiyorsan mecbur lisans satın alman gerekecek. Şöyle de yapabilirsin, Windows 8'in ISO dosyasını bulursun sendeki sürümüyle aynı olan ISO dosyasını, SSD'ye onu kurarsın. Yine orijinal Windows 8'ini kullanabilirsin bu şekilde. @ibrhm06 omercik 5 yıl önce
    • şuan sistemim win10 home single language. Bir program ile anakarta kaydedilen lisans numarasını aldım.Bu win10 için mi lisans numarası yoksa win8 için mi? Microsoft üzerinden iso dosyasını indirdim. Flash bellek ile ssd ye yazdırdığımda orjinal olmaz mı yani. Win8 kurup mu yükseltmem gerek. ibrhm06 5 yıl önce
    • Windows 10'a 8'den mi yükseltmiştin? Eğer böyleyse ve 8 orijinaldiyse o zaman SSD'ye Windows 10 Home Single Language kurdugun takdirde orijinal olur. Microsoft destek forumlarında böyle yazıyor. @ibrhm06 omercik 5 yıl önce
    • Evet win8.1 e yükselttim daha sonra win10 a yükseltme yaptım. Win8 orjinaldi. Birde SSD yi ikiye bölmeme gerek varmı? 240gb fakat 1 tb harddiskimide takacağım zaten DVD yerine. ibrhm06 5 yıl önce
    • Bence gerek yok zaten sistemin kurulu olduğu bölüme en az 200 GB verme taraftarıyım her zaman @ibrhm06 omercik 5 yıl önce
    • Çok teşekkür ederim. Ben ssd üzerine windowsu kuracağım ve format ekranında sadece c yi biçimlendireceğim. Diğer dosyaları biçimlendirmeme gerek varmı? Disk bölüm 0 olanlar sıkıntı çıkarır mı çıkarmaz mı bilmiyorum. Yada tüm disk bölüm 0 ları biçimlendirip c ye aktarabilir miyim? ibrhm06 5 yıl önce
    • Aslında şu anki hard diskinde hiçbir şeyi biçimlendirmene gerek yok. SSD'ni takıp ona kurulum yapacaksın hepsi bu. Bu esnada diğer hard diskin henüz takılı olmasa güzel olur böylece format esnasında kafan karışmaz. Bence sen önce bi SSD'yi tak ve ona Windows'u kur bilgisayar bi otursun düzene girsin. Ondan sonra CD yerine o hard diskini tak. Normal kullanmaya devam edebileceksin onu sadece dediğim gibi içinde hali hazırda bi sistem kurulu olduğu için bi formatlaman gerekebilir. Formatla ki sıfırdan tek bölüm haline onu getir. Sistemi SSD'ye kurduktan sonra hard diskini takacaksın, muhtemelen ek 2 sürücü oluşacak başka bir şey görmeyeceksin o "bu bilgisayar" ekranında. Onlar arasında da veri aktarımı yapabilirsin zaten. @ibrhm06 omercik 5 yıl önce
    • C yi sadece içinde windows olduğu için biçimlendirme yapacağım. Yani laptobu sürekli tak çıkar yapmamak için böyle birşey düşündüm. Hepsini tek seferde hallediyim. ibrhm06 5 yıl önce
    • Anladım O zaman olur evet yapabilirsin @ibrhm06 omercik 5 yıl önce
    • Teşekkür ederim başlıyorum sonuçları yazarım buraya :) ibrhm06 5 yıl önce
    • Hadi bakalım kolay gelsin @ibrhm06 omercik 5 yıl önce

    Sorunum çözüldü yardım için teşekkürler.

    ibrhm06 ibrhm06 (1)