Bitlocker tarafından şifrelenmiş ne demek?

Windows 10 kullanıyorum. Disk yönetimine girdiğim zaman C sürücüsünün NTFS yanında Bitlocker tarafından şifrelenmiş yazıyor.

Bitlocker tarafından şifrelenmiş ne demek?

acemiadam acemiadam (220)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bitlocker tarafından şifrelenmiş demek C: sürücün için bitlocker'ı aktif etmişsin demektir.

    Bitlocker Windows sürücü şifreleme yazılımıdır.  Bitlocker ile sürücün şifrelendiğinde offline saldırılardan verilerini korursun. Bitlocker Windows çalışırken verilerini korumaz.

    Bitlocker durumunu şu şekilde görebilirsin:

    1. Komut istemini yönetici olarak çalıştır.
    2. Aşağıdaki komutu uygula:
      manage-bde -status c:

        BitLocker Version:    2.0
        Conversion Status:    Used Space Only Encrypted
        Percentage Encrypted: 100,0%
        Encryption Method:    XTS-AES 128
        Protection Status:    Protection Off
        Lock Status:          Unlocked
        Identification Field: Unknown
        Key Protectors:       None Found

    Böyle bir ekran gelecek. Diskin XTS-AES 128 şifreleme algoritması ile şifrelenmiş demektir.

    hakan hakan (15424)
    5 yıl önce cevaplandı

      BitLocker nedir nasıl kullanılır? (tıkla)

      Linkte Windows 7 üzerinden anlatılmış ama fonksiyonları bakımından Windows 10'da (Profesional, Enterprise, Education) bir farkı bulunmaz, kullanılma şeklide genel olarak benzemektedir.

      temmuz temmuz (12505)
      5 yıl önce cevaplandı

      • @temmuz yani harddiski klasörlerine falan girerken şifre mi soracak pek anlamadim ozgurlol 5 yıl önce
      • Evet, aynen öyle @fakiradam temmuz 5 yıl önce
      • Sen normal şekilde oturum açıp dosyalarınla çalışabilirsin ancak BitLocker, korsanların parolanı keşfetmek için güvendiği sistem dosyalarına erişmesini veya sürücünü bilgisayarından çıkarıp farklı bir bilgisayara takarak sürücüne erişmesini engelleyebilir. Tam olarak böyle @fakiradam temmuz 5 yıl önce