Bölümlenmiş HDD nasıl tek parça haline getirilir?

Merhaba, elimde 500GB harici HDD var, Bilgisayara bağladığımda E ve G sürücüleri olarak geliyor E(270GB) G(çalışmıyor, tıklayınca PC donuyor)

https://i.hizliresim.com/JZzJ5B.jpg

'Hard Disk Low Level Format Tool' adlı program ile 500GB olarak gözüküyor ancak formatlıyıp birleştiremiyorum.

https://i.hizliresim.com/jgNbPJ.jpg

Birleştirip Biçimlendirme işlemini nasıl yapabilirim?

Bu arada kalan kısıma win kuruluydu, başka bir PC'den çıkartma disk

aserifkuzu aserifkuzu (188)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Şu programla dener misin? MiniTool Partition Wizard Free

    Bir kaç işlemde denemiştim ve oldukça başarılıydı.  Veya öncesinde diskpart komutunu deneyebilirsin.

    Önemli: Diskindeki tüm veriler silinecektir.

    1. Windows 10 arama bölümüne diskpart yaz ve çıkan sonucu sağ tuşla tıklayarak yönetici olarak çalıştır. Windows 7, 8 kullanıyorsan Windows ve R tuşlarına bas açılan pencereye doğrudan diskpart yazıp enter tuşuna bas.
    2. Diskpart içinde önce list disk komutunu ile diskleri listele.
    3. Daha sonra Select disk 0 komutu ile bölümleri sileceğin diski seç Burada 0 yukarıdaki komut ile listelen disklerin hemen başındaki disk numarasını ifade eder.
    4. clean yaz ve enter tuşuna bas. Bu tüm verileri / bölümleri ve bölüm bilgilerini silecektir.
    5. DiskPart succeeded in cleaning the disk mesajı gördüğünde silme işlemi bitmiş olacak

    Daha sonra Windows disk yönetiminden yeni bölüm oluşturmayı deneyebilirsin.

    Ek: Windows 10 kurulumu: Adım Adım Windows 10 kurulumu

    alattin alattin (16984)
    5 yıl önce cevaplandı

    • diski birleştirebildim söylediğiniz şekilde, şimdi low level format ile biçimlendiriyorum, Bir sorum olacak PC'nin HDD 250GB onu söküp bunu kullanmak istiyorum. onu söküp bunu takınca hangi adımları izlemem gerekiyor yeni kurulumu nasıl yaparım? aserifkuzu 5 yıl önce
    • @aserifkuzu öncelikle elinde bir Windows 10 kurulum USB'si olmalı. Sonra eski diski söküp yerine bunu takabilirsin. Ondan sonra USB bellek ile açılışı yapıp kuruluma geçebilirsin. Cevabıma bir de video ekledim. Orada adım adım anlatıyorum. alattin 5 yıl önce

    Windows Disk Yönetimi'ni açıp (bilgisayarın arama kutusuna diskmgmt.msc yazarak açılabilir) bu kısımdan E ve G sürücülerine ayrı ayrı sağ tık yaparak Birimi Sil yapmayı denedin mi? İlk önce onları ayrılmamış alan olarak ayarlamak gerekiyor.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @farurhenho bunu denemiştim ancak çözmedi. normalde bi birimi sil deyince diğer birim ile birleştirmesi lazım ama öyle de yapmıyor https://i.hizliresim.com/alNbgB.jpg aserifkuzu 5 yıl önce