Boot menüsünde hem hard diski hem de dvd yazıcıyı aktif hale getirme

Bios'a giriyorum, bios'dan "Advanced" menüsüne oradan da "Drive configuration" menüsüne giriyorum,burada "Ata/İde configuration" kısmını "enhanced"e getirip yükleyince boot menüsünde sadece hard diskim gözüküyor,"Ata/ide configuration" kısmını "legacy" e getirip save edince boot menüsünde sadece dvd yazıcım aktif oluyor, ben ise boot menüsünde hem hard diskimin hem de dvd yazıcımın aktif olmasını istiyorum, resimleri aşağıda verdiğim linklerde verdim, teşekkür ederim.

http://resim.bidepo.com/image/aBp
http://resim.bidepo.com/image/aBR
http://resim.bidepo.com/image/aBb
http://resim.bidepo.com/image/aBz
http://resim.bidepo.com/image/aB7
http://resim.bidepo.com/image/aBk

kalenderrr kalenderrr (41)
10 yıl önce sordu

  • mesala sadece dvd yazıcım boot menüsünde aktif olduğunda bilgisayarım açılırken de sadece dvd yazıcısını çalıştırıyor, hard diskimden windowsu açmıyor. kalenderrr 10 yıl önce

Toplam 2 Cevap

merhaba;

öncelikle biosunun sürümü eski yani güncellenmesi gerke ayrıca şöyle bi durum var biosunda 1.2.3. aygıt seçenekleri olması gerek ama sende o da biosunun yazılımın eski oldugu anlamına geliyo bious güncellemesi yapmalısın ama tehlikeli bir işlemdir

-elektirik kesintisi olmaması gerek aksi takirde anakart voltaj akımından dolayı devreleri yanar

-yanlış update indirmemeiş olmalısın ana kartının  cmos çipseti yanar

-şuanki sürümden eski sürüm indirmemelisimn mutlaka üst sürüm olmaldıır aksi takdirde anakartında kalıcı hasar meydana gelebelir.

-bu olayı bitek güncelleme  ile çözersin diye düşünüyorum

-yada anakartını değiştirmekle eğer anakartın çok fonksiyonlu bişi değilse 30 -40 dolar civarında senin cihazına uygun(ram türü-işlemci çipseti-varsa ekran kartın ,, bunlar önceliklii) ankaart temin edebilirsin şimdilik aklıma gelen yöntemler bunlar güncellemeyide anakartının sitesinde ki ankartın bios  yazılımında bbulabilirsin

saygılarımla...

laboustasarim laboustasarim (693)
10 yıl önce cevaplandı

  • bios'un son sürümünü yükledikten sonra böyle oldu, şuan yazdıklarınızdan dolayı bir önceki sürümü yüklemeyi düşünmüyorum,böyle idare etmeye çalışıcam. İlk önce boot da dvd yazıcımı gördürüyorum ön yükleme yaptıktan sonra hard diskimi gördürüyorum ve üzerine windows yükleyip bilgisayarı açıyorum. kalenderrr 10 yıl önce
  • anladım ozaman kadıköyde brc bilgisayar var oraya götürmenei tavsiye ederim çünkü elindeki materialler yeterli olmucaktır muhtemelen onlar anakartı fırınlama yapıp senin biosunun üzerine aynı tip bir bios enntegre ederek problemin kaynağına iniceklerdir işlerinde uzmanlar hem kibar hemde hesaplıdır fiyatları memnun kalırsın diye düşünüyorum laboustasarim 10 yıl önce
  • Teşekkür ederim , bilgisayarım 2013 model exper marka bir bilgisayar, çok eski bir bilgisayar olduğu için masraf yapmıyacam, fakat bilgsayarı bundan sonra kullanması için birine verirsem formatı benim atmam gerektiğini söyleyecem. kalenderrr 10 yıl önce

Genel bilgi için,

ATA/IDE Configuration Bios içerisinde "Enhanced (default)" veya "Legacy"  değerlerine ayarlanabilir. Bu Anartın marka ve modeline göre değişiklik gösterir.

Eski Windows sürümleri Windows* 98SE,  Windows* Me gibi  Enhanced modu desteklemez. Eğer Enhanced mod seçilirse işletim sistemi kurulamaz.  Legacy mod eski Windows sürümleri içindir.

Enhanced mode / PATA :  Eğer çalıştırmak istediğiniz  IDE aygıt varsa (disk, dvd,cd sürücü gibi)

Compatible mode :  IDE sürücünüz varsa ve Enhanced Modu desteklemeyen bir işletim sistemi kullanıyorsanız

Enhanced mode with SATA : SATA sürcünüz var ve işletim sistemi bu sürücüyü bulamıyorsa (Sade SATA eğer bağlı IDE sürücünüz yoksa, SATA + PATA eğer SATA ve IDE sürücünüz varsa)

Disabled : Hiç IDE cihazınız yoksa, SATA aygıtlar  AHCI modda düzgün çalışır.

hakan hakan (15424)
10 yıl önce cevaplandı

  • Buradaki "mode" lerin hepsi bende yok.Bu sorunum bios güncellemesinden sonra oldu, windows xp home edition kullanıyorum. kalenderrr 10 yıl önce