Boot Priority #1 otomatik değişiyor

UEFI'de BIOS ayarlarına girip Windows priority #1 SX6000 512 GB ( Windowsun kurulu oldu m2 ) seçiyorum fakat bir süre sonra ( Belli değil ) otomatik olarak ST2000dm ( Seagate Yedek HDD ) Bu kısma öncelik atıyor. Yani bu HDD'ye öncelik atarsa sistem açılmıyor reboot and select proper device hatası veriyor, her seferinde bios'a girip bu kısmı ayarlamaktan bıktım.

SSD Sağlık iyi. HDD Bad sector falan yok.
NOT : BIOS'tan çıkarken Save ediyorum.

hydra hydra (3800)
4 yıl önce sordu

  • Güzel soru. hakan 4 yıl önce
  • Teşekkürler. hydra 4 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Benim düşüncem BIOS unda hata var ve bunu düzeltmek için BIOS'unu güncelleye bilirsin bu güncelleme ile de sorunun çözülebilir.

BIOS güncelleme nasıl yapılır?

darkcrak darkcrak (5168)
4 yıl önce cevaplandı

  • BIOS Güncel. hydra 4 yıl önce

SATA sürücülerde fiziksel açılış sıralaması şu şekilde ilerler: SATA0, SATA1, SATA2, SATA3

BIOS üzerinden mantıksal açılış önceliğini ayarlarsın. Eğer SSD ilk sırasa olsun istersen SATA0 portuna alman gerekir. Muhtemelen şuanda sende yedekleme diskin SATA0 portuna bağlı SSD sistem diskinse farklı bir sata portuna bağlı. Bunu düzenlersen sorun çözülelecektir.

hakan hakan (15409)
4 yıl önce cevaplandı

  • #1 M2 şuan, Ama ara sıra önceliği HDD'ye alıyor ve bu yüzden reboot hatası veriyor, şimdilik bir sıkıntı yok gibi. SSD yok bende, nvme M2 ssd var,. hydra 4 yıl önce