bootmgr is missing

Microsoft Windows Vista, Microsoft Windows 7, Microsoft Windows 8 işletim sistemlerinde açılış ekranında "BOOTMGR is missing Press Ctrl Alt Del to restart"Bootmgr eksik Yeniden başlat: CTRL+ALT+DEL" şeklinde hata alıyorsanız, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 işletim sistemlerinde açılış bölümü zarar görmüş ve onarılması gerekiyor olabilir.

Windows Vista, Window 7 ve Windows 8 işletim sistemlerinde "BOOTMGR is missing Press Ctrl Alt Del to restart" "Bootmgr eksik Yeniden başlat: CTRL+ALT+DEL" hatasını çözmek için aşağıdaki işlemleri yapmalısınız.

MuratUncu MuratUncu (149)
10 yıl önce sordu

  • paylaşımınız için tşş emir38 9 yıl önce

Toplam 4 Cevap

"BOOTMGR is missing Press Ctrl Alt Del to restart"Bootmgr eksik Yeniden başlat: CTRL+ALT+DEL"  hatasının nedeni Windows Vista, Windows 7, Windows 8 önyükleme bölümünün bozuk veya eksik olduğunu anlamına gelir.

Windows Vista, Windows 7, Windows 8 önyükleme bölümün bozulmasına sebep, NTFS veya FAT32 sisteminde oluşan hasarlar, Virüs veya benzeri bir zararlı yazılım, elektrik kesintileri, doğrudan, düzensiz kapatmalar sonunda oluşan dosya sistemi hataları olabilir.

"BOOTMGR is missing Press Ctrl Alt Del to restart"Bootmgr eksik Yeniden başlat: CTRL+ALT+DEL"   hatasını çözmek için şu adımları izleyin:

Öncelikle bilgisayarınıza CD/DVD ve USB disk gibi cihazların takılı olmadığından emin olun. Bunlardan birisi takılı durumda ise çıkarttıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.  Bazen açılış özelliği barındırmayan ve açılış önceliği verilmiş USB taşınabilir bir disk bu soruna sebep olabilir. Bilgisayarınız böyle bir USB diski sistemde takılı gördüğünde, açılış önceliği USB aygıtlara verilmiş ise, açılışı USB diskten deneyecektir. Fakat USB diskte açılış dosyalarını bulamadığından "BOOTMGR is missing Press Ctrl Alt Del to restart"Bootmgr eksik Yeniden başlat: CTRL+ALT+DEL"  hatası verecektir.  Yukarıda saydığım durumlar söz konusu değilse aşağıdaki aşamaları yapmaya başlayabilirsiniz.

"BOOTMGR is missing Press Ctrl Alt Del to restart"  "Bootmgr eksik Yeniden başlat: CTRL+ALT+DEL"  hatasını ilk defa alıyorsanız bilgisayarınızı yeniden başlatın. Hata devam ediyorsa aşağıdaki aşamalara geçin.

Onarım işlemleri için Windows Vista, Windows 7, Windows 8 işletim sistemlerinden hangisini kullanıyorsanız o işletim sistemine ait kurulum diskina ihtiyacınız olacak. Bilgisayarınızı bu disklerden biriyle açmanız gerekecek.
Aşağıdaki işlemler için Windows kurulum diskine ihtiyacınız vardır.

  1. Bilgisayarınıza Windows Vista, Windows 7, Windows 8 kurulum diskini disk sürücüsüne yerleştirin (DVD, CD veya USB olur) ve ardından bilgisayarı başlatın.
  2. CD veya DVD'den önyükleme için herhangi bir tuşa basın iletisi göründüğünde bir tuşa basın.
  3. Dili, saati ve para birimini, klavyeyi veya giriş yöntemini seçin ve sonra İleri'yi tıklatın.
  4. Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.
  5. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda Windows'un yüklü olduğu sürücüyü seçin ve İleri'yi tıklatın.
  6. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.
  7. Onarmak istediğiniz işletim sistemini tıklatın ve sonra İleri'yi tıklatın.
  8. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda, Başlangıç Onarma'yı tıklatın.

Windows Onarma işlemi bittiğinde bilgisayarınızı açmayı deneyin. Sorun hallolmadıysa aşağıdaki işlemlere geçin.

  1. Bilgisayarınıza Windows Vista, Windows 7, Windows 8 yükleme diskini disk sürücüsüne yerleştirin ve ardından bilgisayarı başlatın.
  2. CD veya DVD'den önyükleme için herhangi bir tuşa basın iletisi göründüğünde bir tuşa basın.
  3. Dili, saati ve para birimini, klavyeyi veya giriş yöntemini seçin ve sonra İleri'yi tıklatın.
  4. Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.
  5. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda Windows'un yüklü olduğu sürücüyü seçin ve İleri'yi tıklatın.
  6. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda Komut istemini tıklatın.
  7. Windows Vista, Windows 7 Siyah Komut istemi ekranında C:\ yazın ve enter tuşuna basın. C sürücüsü Windows Vista / Windows 7 işletim sisteminin kurulu olduğu sürücüyü temsil eder.
  8. Windows Vista, Windows 7 siyah Komut istemi ekranında  Cd boot yazın ve enter tuşuna basın.
  9. Windows Vista, Windows 7 siyah Komut istemi ekranında Bootrec /FixMbr yazın ve enter tuşuna basın.
  10. Windows Vista, Windows 7 siyah Komut istemi ekranında Bootrec /FixBoot yazın ve enter tuşuna basın.
  11. Windows Vista, Windows 7 siyah Komut istemi ekranında Bootrec /RebuildBcd yazın ve enter tuşuna basın.
  12. Son olarak disk sorunlarını gidermek için Chkdsk /R yazın ve enter tuşuna basın.
  13. Yukarıdaki komutları çalıştırdıktan sonra C:\ sürücüsünde Exit yazın ve enter tuşuna basın. Komut istemi ekranının kapatın. Bilgisayarı yeniden başlatın.

"BOOTMGR is missing Press Ctrl Alt Del to restart"Bootmgr eksik Yeniden başlat: CTRL+ALT+DEL"  hatası yukarıdaki işlemler sonunda giderilmiş olacaktır.  Yaptığınız işlem Boot ve Master Boot Records alanlarını onarmak, son olarak da sabitdiskisinizi, harddisk, hatalara karşı taramak oldu.

MuratUncu MuratUncu (149)
10 yıl önce cevaplandı

  • Sa kesin çözümü şimdi anlatıyorum. format 6 yıl önce

Anlaşılan Win XP kurulu PC'ni formatlayıp Win 7 kurmak istiyorsun.

USB Bellekteki/diskteki kurulum dosyaları hatalı olabilir. Başka bir kurulum temin ederek onunla dene.

Not: Kurulum sana boot ayarları tercihini falan sormaz. Sen sadece kurulacak diski/disk bölümünü seç, gerisini kurulum kendisi halleder. Senin durumunda daha önce Windows XP kurulu bölümü seçeceksin ve XP'yi silerek oraya Windows 7 kurmaya başlayacaksın (Windows 7 ikinci işetim sistemi olacaksa haliyle farklı bölüm seçilecek). O kadar..

Bu arada USB'lerde ikinci bir flash bellek yada harici disk falan takılı kalmasın (Yani kurulum yapılacak dosyaların olduğu USB disk haricinde..). Bu sebeplede bootmgr hatası olabilir.

temmuz temmuz (12505)
9 yıl önce cevaplandı

    Mrb.
    Bende aynı hatayı alıyorum fakat bu çözümlerin hiçbirini deneyemiyorum bile . Açılışta bootmgr is missing hatasını veriyor. Usb flash dan format atmayi deniyorum , boot calısmıyor diyor . altinda yine bootmgr is missing yazıyor . Kurulum ekranına dahi geçmiyor . Yardımcı olursanız sevinirim . Ne yapmam gerek .

    Not : Bu hata  laptopu monitöre baglayip ondan sonra monitör ayarlarını karıstırdıktan yeniden baslatmaya çalıştıgımda  karsıma  çıktı. Bende haliyle acaba laptop monitörünü iptal mi ettim diye düşündüm . Belki sorun çözümünde yardım olur .

    luckyhawk luckyhawk (1)
    9 yıl önce cevaplandı

      Sa kardeşlerim sorununuzun kesin çözümü şu şekildedir.

      bootmgr eksik derken orada sizin kullandığınız format aracı usb veya cd de bulunan format dosyasının eksik olduğunu yani lazım olan dosya olmadığından formata başlayamıyorum demek istiyor.Çözüm yolu şu şekilde

      1) Cd den atıyorsan yeni bir cd hazırlayacaksın ve cd yi yavaş yazdıracaksın ve format atmaya tekrardan başla bu kadar.

      2) Bu yöntem en iyisi ben internet cafemde bu şekilde kullanıyorum. Usb diskine hangi sürümü atacaksan (windows ültimate , professional vb.) onun iso dosyasını bulup indiriyorsun sonrasında RUFUS adlı programla usb diskine yazdırıyorsun ve işlem bittikten sonra formata başlıyorsun hiçbir sorunla karşılaşmadan tertemiz formatını atıyorsun.

      NOT: 2.yöntemde usb de sorun varsa biçimlendirip tekrardan aynı şekilde usb ni hazırladığında çözüme ulaşacaksınız.Yukarıda anlatılan yöntemler kesinlikle olumsuz zaten bootmgr ekranını geçemiyorsunuzki bilgisayar onarma bölümüne ulaşasınız.

      format format (1)