bozuk harddiskden veri kurtarma

Kolay gelsin elimde 2 tane arızalı laptop harddiski var usb baslıgı ile pcye bağladıgımda birini 3 ayrı bölümde bölünmüş olarak gösteriyor içindeki diskininde sağlıklı bir şekilde calıstıgını duyuyorum ama içeriğine giremiyorum biçimlendirme istiyor diğerini bağladıgımda ise herhangi bi hareket olmuyor içindeki diskindende çıt çıt diye sesler cıkıyor.İçlerinde bulunan veriler benim için çok önemli düğün resimlerim bile bunların içinde ama biçimlendirme yaparsam veriler gidecek verilere zarar vermeden nasıl kurtarabilirim yardımcı olursanız çok memnun olurum...

kashalothe kashalothe (1)
9 yıl önce sordu

  • Biçimlendirme isteyen diski -eğer şu an için biçimlendirmediysen- birde farklı bir PC'ye takarak denermisin? Zayıf ihtimal olmakla birlikte başka PC, biçimlemdirme istemeksizin okuyabilecektir(Geçmişte böyle durumlarla karşılaştım). Dediğim gibi zayıf ihtimal ama denemekte yarar var. Biçimlendirmeksizin okuma gerçekleşirse recovery gereği kalmaz ve gerekli veri aktarmalarından sonra biçimlendirme yapılabilir. temmuz 9 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Biçimlendirmeden sonra hiç kullanmadan recovery yaparsan, dosyaların geri gelir. Ayrıca diğer bozuk, bad sector'lü bölümleride HDD Regenerator programıyla tamir edebilir ve çalışır hale getirebilirsin (Hasarın çok fazla olmaması kaydıyla..). HDD Regenerator çok başarılı bir programdır. Bilhassa dos versiyonu.. Ancak tarama süresi maalesef çok fazladır ( Kapasiteye göre izafi olarak değişir); sabretmek gerekir.

temmuz temmuz (12505)
9 yıl önce cevaplandı

    İlk disk için veri kurtarma programlarını kullanabilirsiniz Silinen dosyaları geri getirme linkinde anlatılan Recuva programı ücretsiz ve oldukça başarılıdır.

    Linkteki gibi kullanırsanız ses gelmeyen ve bölümleri görünen diskten veri kurtarma ihtimaliniz çok yüksek.

    Diğer sabitdiske gelirsek, sabitdiskten normalin dışında bir ses geliyorsa fiziksel bir sorun var demektir. Muhtemelen gelen ses sabitdiskin okuyucu kafasından geliyor demektir.

    Sabitdisklerdeki fiziksel problemler yazılım ile çözülemezler. Bir veri kurtarma şirketine başvurmanız gerekebilir.

    Google üzerinden arama yaparsanız pek çok veri kurtarma şirketi var. Eğer gerçekten verileriniz sizin için önemli ise ses gelen hardiski veri kurtarma merkezine götürebilirsiniz. Aksi takdirde sizin yapabileceğiniz bir işlem yok.

    cemkara cemkara (4215)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Cemkaranın söylediklerine genel itibarı ile katılıyorum ama ikinci disk için yinede HDD Regenarator çözümü (Eğer sistem bu Diski görebilirse) denenmelidir diye düşünüyorum. Çok fazla şansı olmasada denemekten bir zarar gelmez. Ayrıca profesonel çözüm yolları çok pahalı. Ev kullanıcılarına hiç uymaz. Yinede kurtarılacak dosyaların önem ölçüsü bu konuda karar için belirleyici olabilir. temmuz 9 yıl önce
    • Ben geçmişte HDD Regenerator programı vasıtası ile sabit disklerindeki bad sector'ler yüzünden hiç açılmayan eş-dost PC'lerinin, sadece sabit disklerini kurtarmakla kalmayıp mevcut kurulu Windows'u bile çalışır hale getirebildim. HDD regenerator, sabit diskteki bad sector'leri düzeltebilirken (bu kesimlerdeki verileride kurtarabiliyor) fiziksel hasar sebebiyle düzeltilemeyen bölümleri işaretleyerek devre dışı bırakıyor , bu şekilde diski yeniden kullanılabilir hale getiriyor. Ama problemin büyüklüğüne göre bir yere kadar.. temmuz 9 yıl önce
    • Elbette faydası olabilir, denemekte fayda var. Kastım eğer sorun fiziksel ise, yazılım ile yapılabilecekler sınırlıdır. Donör bir disk bulunarak da kurtarma denenebilir. cemkara 9 yıl önce