Bozuk Word docx dosyası nasıl onarılır?

Microsoft Word ile hazırlanmış bir bozuk, açılamayan .docx dosyası nasıl açılır?

.docx dosyası nasıl onarılır?

hakan hakan (15409)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    .docx dosyası nasıl onarılır?

    Microsft Word ile üretilen belgeler docx uzantısına sahip olur. Eski sürüm Word belgeleri .doc uzantısına saip oluyordu. Office 2007 ile birlikte doc uzantıları artık docx  olarak değişti ve bu zamandan sonra çıkan tüm Office sürümlerinde Word belgeleri docx uzantısı aldı.

    Word belgeleri zaman zaman çeşitli sebeplerden bozulabilir. Word, docx belgesi açıkken bilgisayarın doğrudan kapatılması, elektrik kesintisi gibi sebepler docx dosyasının bozulmasına sebep olabilir.

    Bozuk bir word belgesini onarmaya çalışıyorsanız öncelikle yapmanız gereken bozuk dosyanın bir kopyasını başka bir klasöre kaydetmek olsun. Çünkü yapacağınız işlem bozuk olan .docx dosyasına daha fazla zarar verebilir. Bu sebepten bir yedek almak önemlidir.

    Microsof Word programı yerleşik bir dosya onarma sistemine sahiptir. Bu yerleşik onarma aracı ile dosyalarınızı onarabilirsiniz

    Word ile bozuk docx dosyasını onarmak için şu adımları uygulayın:

    docx belgesi nasıl onarılır çözüm 1:

    1. Microsoft Word uygulamasını çalıştırın.
    2. Dosya (file) menüsünden(open) seçin.
    3. Onarmak istediğiniz dosyayı seçin.
    4. Dosya gözatma penceresinde Aç seçeneğinin yanındaki küçük ok simgesine tıklayın. Açılan pencereden Aç ve Onar seçeneğini seçin
      docx onarma

    Word bozuk olan .docx dosyasını yerleşik onarım aracı ile onaracaktır. Daha sonra düzeltilmiş .docx dosyası karşınıza gelecektir.

    Bu bir Word belgesini kurtarmak için en basit yöntemdir.

    docx belgesi nasıl onarılır çözüm 2:

    Bozuk bir docx dosyasını kurtarmak için başka bir yöntem daha var. Bu da yine Microsoft Word içinde entegre olarak geliyor. Bu çözümde herhangi bir belgenin içindeki metin kurtarılıyor. Bir önceki yöntemde dosyanın kendisi kurtarılmaya çalışılıyordu.

    1. Microsoft Word uygulamasını çalıştırın.
    2. Dosya (file) menüsünden(open) seçin.
    3. Onarmak istediğiniz dosyayı seçin.
    4. Aç penceresinde bu sefer tüm dosyalar (*.*) yazan bölümü tıklayın.
    5. Burada Herhangi bir belgeden metin kurtar (*.*) seçeneğini seçin.
      Herhangi bir belgeden metin kurtar

    Bu özellik belge içindeki metni alacak yeni bir word belgesine yapıştıracaktır.

    docx belgesi nasıl onarılır çözüm 3:
    Eğer dosyanız tamamen kaybolduysa  o zaman tmp yani geçici dosya üzerinden kurtarmayı deneyebilirsiniz. Microsoft Word uygulaması bir belgeyi açtığınız zaman dosyanın bulunduğu konuma ~Belge1.docx şeklinde bir gizli dosya oluşturur. Bu dosya sizin belgenizin bir kopyasıdır ve henüz kaydedilmemiş değişiklikler de dahil olmak üzere bu dosyada bulunur. Bu dosya daha sonra Word tarafından silinir. Bu durumda tmp belgeyi kurtarmak word dosyanızı geri getirecektir.

    Bozulmuş bir Word, docx dosyasını kurtarmak için öncelikle bu yöntemler denenmelidir. Herhangi bir sonuç alınmazda diğer 3. parti yazılımlardan yardım alınabilir.  Örneğin EaseUS Data Recovery Wizard kaybolan ve silinen dosyaları geri getirmekte oldukça faydalı bir programdır.

    hakan hakan (15409)