btk erişim engeli kaldırma

şöyle bir haber gördüm bu durum olması dogru mu ?
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından kapatılan sitelerin özel bir programla açarak sitelere teknik destek verdiği öğrenildi.

krsn krsn (233)
3 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    BTK sadece Türkiye için geçerli bir durum fakat başka ülkeye bağlanıp o siteye bağlanabilirsin bunun için ise VPN programı kullanabilirsin.

    Kaspersky VPN nedir, nasıl kullanılır?

    BTK Türkiyedeki güvenilir olmayan siteleri yasaklayan bir birim yani yasa dışı kumar vs. gibi siteleri yasaklıyor ülkemizde yani bize zarar verebilecek siteleri yasaklıyorlar.

    BTK yani diğer adıyla Bilgi Teknoloji Ve İletişim Kurumu

    www.btk.gov.tr

    darkcrak darkcrak (5168)
    3 yıl önce cevaplandı

    • @darkcrak yani özel yazılım kastı vpn mi ? krsn 3 yıl önce
    • Tam olarak anlamadım sorunu fakat btk'nın yasakladığı siteleri VPN programları ile açabiliyorsun @krsn darkcrak 3 yıl önce
    • onu biliyorum haberde adamlar yazılım yapmışlar diyor yani X site btk engelleyince onlar acıyolarmış @darkcrak krsn 3 yıl önce
    • BTK nın engelini kaldırmanın yolunu bilmiyorum bilsemde illegal olduğundan dememiz yanlış olur @krsn darkcrak 3 yıl önce

    İHA'nın haberi. Haberi ben de okudum.  "XXX'in Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından kapatılan sitelerin özel bir programla açarak sitelere teknik destek verdiği öğrenildi. "

    Haberi yazan kişi belli ki anlamamış burayı uydurmuş.

    BTK tarafından kapatılan sitelerin özel bir yazılımla açılması mümkün değil.  Kapatma dediğin şey şöyle işliyor örneğin: xxx.com sitesinin 1.1.1.1 gibi bir ip adresi var. BTK yerine farklı teknikler kullanarak alan adına ya da ip adresine erişimi kesiyor. Bu haberde geçen kişi ancak şunu yapmıştır: xxx.com sitesine girmek isteyen kişinin bilgiayarına VPN yüklemiştir.

    Bu tür haberler teknik bilgisi olmayan kişilerin elinden çıkıyor. Ne anlarsa onu yazıyorlar.

    hakan hakan (15424)
    3 yıl önce cevaplandı

    • @hakan teşekürler cevabınız için krsn 3 yıl önce