Bu bilgisayarın işlemcisi kritik bir özelliği desteklemiyor hatası

Merhaba arkadaşlar, iyi akşamlar. Geçenlerde bilgisayarımda bir Sorunla karşılaşmıştım ve buraya da yazmıştım. Daha sonra gelen cevaplar doğrultusunda çözüme ulaşmaya çalıştım. Zamanında benimle aynı tip bilgisayarı alan bir arkadaşımın kasasını aldım ve kendi ekran kartımı taktım. Bu sefer ekrana görüntü geldi. Sonuçta anladım ki sorun anakarttaydı. Bu yüzden bilgisayarı tamirciye verdim ve anakartı değiştirdi. Bunun için de 250 TL ücret aldı. Bilgisayar tamirden geldikten sonra açtım, içinde Windows 7 yüklü idi  ve inanılmaz bir şekilde yavaştı. 7 senelik emektar olması dolayısıyla ben gönderirken de biraz yavaştı ama bu kadar değildi. (League of Legends oyununda maksimum 35 FPS alıyorum şu an. Göndermeden öne ise ~100 FPS alıyordum.)  Daha sonra temizlik için Advanced System Care programını indirdim ve temizlik yaptım. (İlk açtıktan hemen sonra Driver Booster kurdum ve tüm güncellemeleri yaptım, güncelleme eksik değil yani. O halde yavaş.) Programdan gördüğüm şekilde PC'nin CPU değeri PC boşta iken bile aşırı yüksek. CPU 70-80-90 arası geziyor ve bu değerlerden aşağı inmiyor. Daha sonra Windows 10 kurmaya karar verdim fakat ilk indirme sonrası bana bu Ekran Görüntüsü'ndeki uyarıyı verdi. Aygıt yöneticisinde işlemci markama baktığımda ise Intel Pentium yazıyordu. Ben göndermeden önce ise  orijial işlemci olan Intel Core Guad 2 vardı. 7 sene önce yapılan bilgisayar çatır çatır Windows 10 kaldırırken bu işlemci nasıl kaldırmıyor??? Bu bilgiler doğrultusunda çözüm nedir acaba?? Tamirci anakartla beraber işlemcimi de mi mahvetti? Zaman ayırıp yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum, teşekkürler. Bu arada yeni takılan anakartın markası Esonic.

orhandardagan orhandardagan (30)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 10'u temiz kurulum yaparak kurmayı deneyebilirsin. Bazen Windows'ta eksik olan bir güncellemeden de bu sorun yaşanabiliyor. Temiz kurulum yaparak kurmayı deneyip sonucu buraya yazabilir misin?

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Temiz kurulum nasıl olacak? orhandardagan 5 yıl önce
    • Yani format atarak kurmaktan bahsediyorum. Windows 10 ISO dosyasını boş bir USB'ye yazdırıp o şekilde kurulum yapmak. Bu videodan nasıl yapacağını öğrenebilirsin: https://youtu.be/6gtihDrHJf0 @orhandardagan omercik 5 yıl önce
    • Temiz kurulum yapmaya çalıştım fakat boot önceliği vermeme rağmen USB bellekten başlatmadı bilgisayarı. Yine elden deneyeyim dedim fakat gene aynı hatayı verdi. Bu adam ne yapmış olabilir bu bilgisayara. İşlemci ve anakart yüzünden mi böyle oluyor sizce?? @farurhenho orhandardagan 5 yıl önce
    • Valla emin değilim bence o tamirciye gidip bi sormak en iyisi ama temiz kurulum yapılmadan bir şey söylemek çok zor. Sen gidip bir konuş bence o tamirciyle @orhandardagan omercik 5 yıl önce
    • Teşekkürler vakit ayırdığınız için @farurhenho orhandardagan 5 yıl önce