Bu dosya, bu eylemi gerçekleştirmek için ilişkilendirilmiş bir programa sahip değil

Dediğim gibi Windows 8.1 işletim sistemli. Gta 5 oynuyordum. Elektrik kesintisi oldu. Tekrar elektrik gelince bilgisayarı açtım masaüstünde çoğu şey yoktu. Klasörleri, dosyaları açarken; "Bu dosya, bu eylemi gerçekleştirmek için ilişkilendirilmiş bir programa sahip değil. Lütfen bir program yükleyin veya zaten yüklü bir program varsa, Varsayılan Programlar denetim masasında bu programla ilişkilendirin" hatası alıyorum. Sistem geri yükleme de yapılamıyor; Geri yükleme noktası olmadığına dair hata alıyorum. Böyle bişeyi daha önce ne gördüm, ne duydum. yardım lütfen :)

araz01 araz01 (291)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Bu dosya, bu eylemi gerçekleştirmek için ilişkilendirilmiş bir programa sahip değil. Lütfen bir program yükleyin veya zaten yüklü bir program varsa, Varsayılan Programlar denetim masasında bu programla ilişkilendirin" hatası genelde kayıt defteri hasar gördüğünde ortaya çıkar.

    Daha dogru bir ifade ile kayıt defterinde bir girdi hasar görürse Bu dosya, bu eylemi gerçekleştirmek için ilişkilendirilmiş bir programa sahip değil. Lütfen bir program yükleyin veya zaten yüklü bir program varsa, Varsayılan Programlar denetim masasında bu programla ilişkilendirin hatası karşınıza gelir.

    Sorunun çözümü için şunu deneyebilirsiniz:

    Çözüm 1:

    1. Windows ve R tuşlarına birlikte basın.
    2. Açılan çalıştır penceresine regedit yazın ve enter tuşuna basın.
    3. Kayıt defterinde şu yolu izleyin:
      HKEY_CLASSES_ROOT\Lnkfile
    4. Lnkfile üzerinde iken Kayıt defterinin sağ penceresinde boş bir alanda sağ tuşla tıklayın. Yeni >  Dize değerini seçin.
    5. Adını IsShortcut olarak verin.
    6. Kayıt defterini kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

    Bu işe yaramazsa aşağıdaki çözümü deneyin:

    Çözüm 2:

    1. Buradan Windows 8.1  varsayılan dosya uzantı ilişkileri dosyasını indirin.
    2. .zip dosyasını açın içinde çıkan lnk.reg dosyasını çift tıklayın. Çıkan uyarıya onay verin.
    3. Bilgisayarı yeniden başlatın.
    4. Eğer uzantısı .exe olan dosyalarda da sorun yaşıyorsanız o zaman bunu exe.reg içinde tekrar edin.
    hakan hakan (15409)
    7 yıl önce cevaplandı

    • selamlar @hakan hocam ben cevabımı kaldırıyorum doğrusu sizin cevap candan 7 yıl önce
    • teşekkür ederim halledildi... araz01 7 yıl önce
    • @araz01 bahsettiğim yöntemle mi yoksa başka bir yöntemle mi çözdün? hakan 7 yıl önce
    • @candan silmene gerek yoktu. Seninki de bir çözüm önerisi sonuçta. Benim yazdığım her senaryoda başarılı olamayabilir. hakan 7 yıl önce

    başlat>calistir>regedit>HIGH_CLASSES_ROOT>Directory>shell klasörünü aç, cmd ve find klasörlerini sil, sorunun düzelir

    kemalaga kemalaga (11)
    6 yıl önce cevaplandı

      Helal olsun kemal ağa senin yöntemle düzeltiyorum 2 dir :)) Ama ara sıra aynı hata yneleyior 1 2 ay gibi bir süre sonra. Bunun sebbeini biliyormusun?

      murat006 murat006 (1)
      6 yıl önce cevaplandı

      • her windows güncellemesinden oluyor, sebebini bilmiyorum kardeşim. kemalaga 5 yıl önce