"Bu klasöre erişim izniniz yok" hatasını nasıl çözerim?

SSD 'ye Geçiş Sonrası HDD'ki Belgelerimi Bulamama Sorunu; Notebook hardiskimi SSD ile değiştirip sıfır Windows kurulum yaptım, sorun yok bilgisayar çalışıyor.
Eski HDD'yi USD 3.0 bağlantı kutusuna taktım ve kablo ile notebook'a bağladım, D: sürücüsü olarak görünüyor, ama içinde kişisel dosyalarımı ( resim, müzik vs ) bulamıyorum.

D: içinde görünen klasörlere ( mesela " kullanıcılar " isimli klasöre ) tıklayarak açmaya çalıştığımda ise " bu klasöre erirşim izniniz " yok uyarısı veriyor...

muratbora muratbora (1)
5 yıl önce sordu

  • Resim nerede? omercik 5 yıl önce
  • ekleyemedim buradan, D: içinde görünen klasörlere ( mesela " kullanıcılar " isimli klasöre ) tıklayarak açmaya çalıştığımda ise " bu klasöre erirşim izniniz " yok uyarısı veriyor... muratbora 5 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Klasörleri açmaya çalıştığında "bu klasöre erişim izniniz yok" diyorsa burada yapman gereken şey önce o klasörün sahipliğini almaktır.

Klasörün sahipliği nasıl alınır?

1. Adım: "Klasöre erişim izniniz yok" hatasının çıktığı klasöre sağ tıklanır ve Özellikler seçilir.

2. Adım: Gelen pencereden Güvenlik sekmesine tıklanır.

3. Adım: Alttaki "Gelişmiş" butonuna tıklanır.

4. Adım: Daha sonra açılan penceredeki "Sahibi:" karşısında yazan "Değiştir" seçeneğine tıklanır.

sahibi değiştir

5. Adım: En sonunda açılan pencereden ilgili yönergeleri takip ederek kendi kullanıcı hesabını o klasörün sahibi olarak atarsın.

omercik omercik (9418)
5 yıl önce cevaplandı

  • Bu işlem uzun süren bir şey mi? Bu işlemi yaptım lakin küçük bir pencere açıldı ; Sahipliği değiştirilen : D:/ XXXXXX burada tüm dosya isimlerini taramaya başladı...Bekliyorum bu normal mi? muratbora 5 yıl önce
  • Evet uzun sürer. Sen çok sabırsızsın. Öyle her işlemi kendi kafana göre başlatıp iptal etme. Elbet bitecek sabret. @muratbora omercik 5 yıl önce
  • yok abi sabırsızlıktan değil, sadece yanlış bir işlem yapmaktan korkuyorum o yüzden sordum, ben " tamam " veya "uygula" deyince işlem bitecek zannediyorum. muratbora 5 yıl önce
  • Bu arada HDD 'ki kalan boş alan 31 GB'den 30,1 GB'ye düştü, hala işlem devam ediyor, bu işlem diske birşeyler mi yazıyor ? Neden boş alan düşüyor sürekli? muratbora 5 yıl önce
  • Şimdi bir uyarı verdi " kapsayıcıdaki nesneler numaralandırılamadı, Erişim reddedildi. Devam... " diyor ne yapayım burada devam mı diyeyim? muratbora 5 yıl önce
  • Devam et sen arada öyle uyarı verir @muratbora omercik 5 yıl önce
  • D: sürücüsü boş alan 28.2 GB kaldı, bu ne yapıyor, tüm dosyaları tekrar mı yazıyor, kopyalıyor, öyleyse diskte yer yok ki yeterli, 500 GB lik disk hepsine yakını dolu idi dün HDD > SSD değişimi yapmadan önce..Sadece 31 GB lik boş alan vardı...Şimdi bu işlem süresince boş alan azalmaya devam ediyor. muratbora 5 yıl önce
  • Klasör sahipliğini alma yolundan arşivini aktarma hususunda başarılı olamıyorsan (veya bu yoldan sonuç alınamıyorsa) @murat'a seslenelim, o sana bu işi dos komutlarıyla yapmayı anlatsın ve öğretsin. O yoldan aktarmada problem olmaz. Yada bir canlı sistem (CD'den / USB bellekten çalışan işletim sistemi) kullanarak arşivi aktarırsın. Problemi yaşamandaki sebep aktarmak istediğin dosyaların (yada arşivin) hehangi bir klasörde olmayıp bir windows klasöründe olmasındandır ("Kullanıcılar", "Belgeler" vb klasörler doğrudan windows klasörleridir, serbest klasörler değildir. Bunun için kullanıcı yetkisi veya sahipliği istenir). Eğer SSD değişikliği öncesi önceki diskinde (HDD) herhangi bir klasör oluştursaydın ve "Kullanıcılar" klasöründeki aktarmak istediğin dosyaları (arşivini) oraya aktarsaydın, şimdi bir problem yaşamaz, normal yollardan ve kolaylıkla bu transferi yapabilirdin. Fakat senin problemin sadece bu olmayabilir. Önceki açtığın konularda yazdıklarını ve sistem ile alakalı verdiğin bazı bilgileri düşündüğümde senin sabit diskininde (HDD) problemli olabileceğini düşünüyorum. Bu yüzdende bazı problemler yaşıyor olabilirsin ve yaşayabilirsin. Hatırlarsan önceki konularda sana CHKDSK Disk denetlemesi tavsiyeside yapmıştım. Neyse bekleyelim ve bir sonucu görelim bakalım. Bu arada @murat'ıda çağıralım :) (@hakan'da olabilir) @muratbora temmuz 5 yıl önce
  • Arkadaş çok tezcanlı ve sabırsız @temmuz hocam :) Ben işlem bittikten sonra dosyalarına sorunsuz bir şekilde erişebileceğini düşünüyorum. omercik 5 yıl önce
  • Tamam @farurhenho, ben bekliyelim ve sonuca göre gerekirse dedim zaten @muratbora temmuz 5 yıl önce
  • Ayrıca sahiplik alma ihtiyacına neyin sebep olduğunu, bunun olmaması için daha önce neyin yapılması gerektiğini falan anlatmaya çalıştım. Artı bilgi olsun @farurhenho @muratbora temmuz 5 yıl önce
  • @farurhenho abi özür dilerim, windows 10'u sıfırdan 3 dakikada kuran bilgisayarın bir izin ve dosya görüntüleme işini bu kadar uzun süredir tamamlaması garibime geldi o yüzden yanlış bir şey mi yapıyorum diye endişelendim...@temmuz Hocam, SSD 'ye geçmeden önce sayısız makale okudum ve video izledim, hatta bu sitede de makaleler okudum, ama hiç kimse HDD 'yi değiştirme öncesi yapılacak işlemlerde sizin bahsettiklerinizden bahsetmemiş... bende direk sök SSD değiştir, HDD 'yi tak USB den açılır diye düşündüm. Ekran şu an aşağıdaki linteki resimdeki gibi ve kırmızı çizgi ile bulunan satırda sürekli dosya isimleri geçiyor. https://paste.pics/be3b9f883bb429d163705f47adf23fd0 muratbora 5 yıl önce
  • Şu an dosyaların sahipliği senin hesabına geçiyor. @muratbora omercik 5 yıl önce
  • Vay anam vay, desenize 3 gün sürer bu işlem, zira dosya isimlerinin akışı çok yavaş, Çoğu dosya saniyede 1 dosya şeklinde ilerliyor...Klonlama yapmadığıma pişman oldum şimdi, HDD 'den SSD'ye klonlamayıda bir çok kişi tavsiye etmedi, temiz kurulumu herkes tavsiye etti. farurhenho@ muratbora 5 yıl önce
  • Klonlamanın sana bir zararı olmazdı aslında. @muratbora omercik 5 yıl önce
  • Klonlamada HDD / SSD uyumsuzluk sorunu çıkarabilir diye yorumlar çok yapıldı, ayrıca HDD'ki virüs falan tüm hatalar varsa aynı şekilde SSD ye geçer denildi, bu yüzden SSD'ye temiz kurulum yapıp belgeleri sonradan HDD'den aktarma yöntemini tercih etmem söylendi.. Bende öyle yapmıştım..Bu kadar işlemin uzun süreceğini bilsem yapmazdım, HDD / SSD değişim makalelerinde ve videolarında bu benim karşılaştığım sorundan hiç bahseden yok çok ilginç. muratbora 5 yıl önce
  • Evet haklı olabilirsin ama detaylara bu kadar takılma bana sorarsan. Yaptığın bir şeyle alakalı en ince ayrıntısına kadar detayı sana hiç kimse vermez, vermek zorunda da değildir zaten. Sana şu an hayat toz pembe görünüyor. "Benim sitem olsa her şeyi detaylıca anlatırım" diye düşünüyorsun ama olur da bir gün işin içine girersen o kadar kolay olmadığını anlayacaksın. Bazı şeyler, hatta çoğu şey tecrübeyle öğrenilir. Hiçbir zaman birinin sana "şunları şunları şunları yap, başına şunlar gelir dikkat et, şunu yaptığında şu hataları alabilirsin" gibi olası bütün şeyleri söylemesini bekleme benden sana küçük bir tavsiye. @muratbora omercik 5 yıl önce
  • farurhenho@ Hayat kesinlikle bana toz pembe değil, tozpembe olsa burada günlerimi kaybedeceğime, gider bir bilgisayar servisine yapın şunu alın parasını der çıkardım, Hocam emin ol şu yaşadıklarımı başkası yaşamasın diye en doğru bilgileri içeren bir çalışma ortaya çıkarmak için hem video kanalı, hem site bir şeyler yapmayı deneyeceğim...Yada başkalarının yayınladığı bu tarz videoların ve makalelerin altına yaşadıklarımı anlatan ve çözüm yollarını anlatan dikkat edilecek hususları içeren bir yazı paylaşacağım, yeterki benim yaşadığımı başkaları yaşamasın ve zamanlarını heba etmesinler. muratbora 5 yıl önce
  • Hadi bakalım umarım başarılı olursun ve sürekliliğin hep aynı kalır. @muratbora omercik 5 yıl önce

Komut ile sahipliği almak mümkün.  Daha önce bir kaç kez farklı işlemlerde kullanmıştım.

Öncelikle komut istemini yönetici olarak açmalı ve takeown komutunu kullanmalısın.

Komut ile dosya klasör sahipliğini almayı adım adım anlatmaya çalışayım:

  1. Komut istemini yönetici olarak çalıştır: Windows 10'da komut istemi yönetici olarak nasıl çalıştırılır?
  2. Daha sonra komut isteminde şu komutu çalıştır:
    takeown /a /r /d Y /f D:\KlasörAdı\

Takeown komutu nedir?

takeown komutu bir klasör ya da dosyanın sahipliğini almak için kullanılan komuttur. Takewon komutunun aldığı parametreler de işlevleri:

  • /a: Sahipliği Administrator yani yönetici grubuna varir. Böylelikle tüm yönetici yetkisine sahip kullanıcılar artık o dosya veya klasöre erişebilirler
  • /r: tüm dosya klasör ve alt klasörleri tarar
  • /d Y: burada bir onay almak istediğinde otomatik olarak Y yani Yes gönderilir.
  • /f: spesifik bir yolun sahipliğini elde etmek için kullanılır. Örnekte D: sürücüsündeki KlasörAdı adlı klasörün sahipliği alınıyor. Sen doğrudan sadece D: sürücüsü yazabilirsin.

Bu da benden olsun @temmuz

alattin alattin (16984)
5 yıl önce cevaplandı

  • Sağol!.. Mevzu yazılım, programlama - kodlama veya virüsler zararlı yazılımlar olsaydı sana, bunlarda en başta sana haber verirdim. Ama mevzu bunlar degildi, onun için.. :) @alattin temmuz 5 yıl önce
  • @temmuz ben de yazışmalarınızı okudum bildiğim bir mevzu olunca daldım konuya :) alattin 5 yıl önce
  • İyi yapmışsın :) @alattin temmuz 5 yıl önce
  • Şu telefondan yazmak çok zor :( temmuz 5 yıl önce
  • Error veriyor hocam birkaç defa denedim @alattin ses1842 3 yıl önce