Bu sayfa kimliği doğrulanmamış kaynaklara ait komut dosyası içeriyor

Google Chrome tarayıcısında, google.com adresine girdiğimde, adres satırının sağ bölümünde gri renkli bir kalkan simgesi var ve fare işaretçisini üzerine götürdüğümde "Bu sayfa, kimliği doğrulanmamış kaynaklara ait komut dosyası içeriyor."  "Güvenilir olmayan komut dosyasını yükle" yazıyor.

Daha önce olmayan  Bu sayfa kimliği doğrulanmamış kaynaklara ait komut dosyası içeriyor Google Chrome uyarısının sebebi nedir?

alattin alattin (16999)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bu sayfa kimliği doğrulanmamış kaynaklara ait komut dosyası içeriyor uyarısı almanızın iki nedeni olabilir:

    1. Girdiğiniz sayfa SSL ile korunuyordur. Örneğin https://uzmanim.net. Fakat sayfada SSL ile korunmayan reklam alanları, kodlar barındırıyordur. Bu sebepten bu uyarı karşınıza çıkabilir. Bu her web sitesinde olmaz. Bu uyarıyı sadece belirli sayfalarda alıyorsanız sorun olarak görmenize gerek yok.
      Dikkate almadan devam edebilirsiniz.

    2. Eğer SSL ile korunan her web sitesinde (örneğin bir banka sitesinde dahi (https://garanti.com.tr)) karşınıza çıkıyorsa o zaman Chrome tarayıcınıza zararlı bir yazılım yüklenmiş demektir. Bu durumda aşağıda anlatılanları yapmalısınız.
      Her sitede karşınıza bu uyarı çıkıyorsa mutlaka Malware taraması yapın.

    Eğer banka siteleri dahil tüm sitelerde bu uyarı karşınıza geliyorsa Bu sayfa kimliği doğrulanmamış kaynaklara ait komut dosyası içeriyor Google Chrome uyarısının olası sebebi bağlı olduğunuz SSL ile korunan Google.com gibi sitelerin içeriğine müdahale eden zararlı bir Chrome uzantısının yüklenmiş olmasıdır.

    Bu sayfa kimliği doğrulanmamış kaynaklara ait komut dosyası içeriyor

    Bu zararlı Google Chrome uzantıları Google.com gibi sitelerin sizin tarafınızda görünen arayüzüne müdahale ederek reklam kodları yerleştirirler.

    Bu sayfa kimliği doğrulanmamış kaynaklara ait komut dosyası içeriyor uyarısının çözümü için bu zararlı eklentileri silmelisiniz.

    Önce şu işlemleri yapın:

    1. Bilgisayarınıza Emsisoft anti-malware indirin ve burada anlatıldığı gibi bilgisayarınızı taratın.
      Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır?
    2. Adwcleaner ile bilgisayarınızdaki reklam yazılımlarını temizleyin.
      Adwcleaner nedir nasıl kullanılır

    Bu işlemden sonra sorun düzelecektir. Fakat sorun bir sebepten devam ediyorsa aşağıdaki adımları uygulayın.

    Bu sayfa kimliği doğrulanmamış kaynaklara ait komut dosyası içeriyor uyarısı alıyorsanız aşağıdaki işlemleri yapın.

    Chrome uzantısını el ile silmek için aşağıdaki yolu izleyin.

    1. Google Chrome'u kapatın.
    2. Bilgisayarda şu yolu izleyin, Bilgisayarım, Bu Bilgisayar'ı tıklayın ve  Yerel Disk (C) tıklayın ve aşağıdaki klasör hiyerarşinizi izleyin.  [KullanıcıAdınız] yazan bölüm sizin bilgisayarı açtığınız kullanıcıya göre değişecektir.

      Windows XP için
      C:\Documents and Settings\[KullanıcıAdınız]\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions

      Windows 7 ve Windows 8 için
      C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions
    3. Eğer AppData (Windows XP için  Application Data)  klasörü görünmüyorsa dosyalar gizli demektir şunları yapın:

      Windows 8 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan bakabilirsiniz.
      Windows 7 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.
      Windows XP gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.

    4. Bu klasördeki Tüm uzantı klasörlerini silin.
      Örnekteki gibi sarı ile gösterilmiş olan klasörleri Sağ tuşla tıklayın ve sil'i seçin.
      Bu klasördeki Tüm alt klasörleri silebilirsiniz.
      Arkadaşlar Facebook Türkiye'de yasaklanıyor virüsü temizleme - Chrome eklenti silme
    Default\Extensions

    Klasörü Chrome uzantılarını saklayan klasördür ve içinde Chrome'a bulaşmış, yüklenmiş uzantıları barındırır. Size ait özel bir dosya veya sisteme zarar verecek bir klasör veya dosya yoktur. Bu sebepten klasörün içindekileri tamamen silebilirsiniz.

    alattin alattin (16999)