Bu uzantı yönetiliyor ve kaldırılamaz veya devre dışı bırakılamaz

0

Bir oyun yüklerden dikkatsizlikle başka şeyleride kurdum. Şuan Chrome'da bazı eklentiler var  ve silmek istediğimde  Bu uzantı yönetiliyor ve kaldırılamaz veya devre dışı bırakılamaz  diyor. 

Ne yaptıysam bu uzantıları silemedim. Bu uzantı yönetiliyor ve kaldırılamaz veya devre dışı bırakılamaz hatası aldığım Chrome eklentilerini nasıl silerim?

ahmetyildiz ahmetyildiz (61)
10 yıl önce sordu

  Toplam 3 Cevap


  0

  Chrome'da Yönetilen eklentiler nasıl silinir?

    Bu uzantı yönetiliyor ve kaldırılamaz veya devre dışı bırakılamaz sebebi yönetilen eklentilerin normal yollar ile silinememesi.  Fakat aşağıdaki işlemler ile Chrome'da yönetilen eklentileri silebilirsiniz.  Bu uzantı yönetiliyor ve kaldırılamaz veya devre dışı bırakılamaz uyarısı genelde bilgisayarınıza PUP yani potansiyet istenmeyen yazılımlar yüklendiğinde görülür. Bir reklam yazılımı bilgisayarınıza kurulur ve Google Chrome'a bir eklenti ilave eder.

  Potansiyet istenmeyen yazılımlar ücretsiz yazılımlar ile birlikte bilgisayarınıza kurulur ve Chrome silinemeyen eklentiler ilave ederler.

  Yeni bir program, oyun kurarken mutlaka "Custom Installation" yani özel kurulum seçeneğini seçin. Özel kurulum seçeneği ile istenmeyen yazılımların kurulumunu engelleyebilirsiniz. Standart kurulumarda potansiyel istenmeyen yazılımlar bilgisayarınıza otomatik olarak kurulur. Bu sebepten program yüklerken dikkatli olmalısınız.

  Potansiyel istenmeyen yazılımı nasıl kaldırırım?

  1. Programlar ve Özellikler'i açmak için Başlat düğmesini  Başlat düğmesinin resmi , Denetim Masası'nı, Programlar'ı ve ardından Programlar ve Özellikler'i tıklatın.
  2. Eklenti ile alakası olabileceğiniz  programı  bulun sağ tuşla tıklayın ve Kaldır'ı seçin.
  3. Eğer bu program yoksa, ne olduğunu bilmediğiniz tüm yazılımları kaldırabilirsiniz. Bu aşamada sorun yaşarsanız uzmanim.net'e sorabilirsiniz.Jollywallet nasıl kaldırılır? programlar ve özellikleri

  Potansiyel istenmeyen yazılım silindikten sonra Chrome yönetilen eklentinin ID yani kimlik numarasını tespit etmeniz gerekiyor. Yönetilen eklentinin kimliğinin tespit etmek için şunu yapın.

  Google Chrome yönetilen eklentinin Kimliğinin tespit edilmesi

  Google Chrome'da bir uzantıyı tamamen el ile silmek için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

  1. Tarayıcı araç çubuğunda Chrome menüsünü Chrome menu tıklayın.
  2. Araçlar'ı tıklayın.
  3. Uzantılar'ı seçin.
  4. Geliştirici modunu işaretleyin.
  5. Aşağıdaki gibi uzantının kimlik bilgisini göreceksiniz. Bu bilgiyi not edin.

  Chrome silinemeyen uzantılar nasıl silinir

  Google Chrome eklentisini el ile silmeniz gerekiyor.Chrome uzantısını el ile silmek için aşağıdaki yolu izleyin.

  1. Google Chrome'u kapatın.
  2. Bilgisayarda şu yolu izleyin
   C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions
  3. Eğer AppData klasörü görünmüyorsa dosyalar gizli demektir şunları yapın:

   Windows 8 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan bakabilirsiniz.
   Windows 7 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.
    
  4. Bu klasördeki kimliğini not ettiğiniz Chrome uzantısını klasörde bulun ve silin.
   Örnekteki gibi sarı ile gösterilmiş olan klasörleri Sağ tuşla tıklayın ve sil'i seçin.  Extended Protection nedir? Extended Protection nasıl kaldırırım?

   

  Chrome Yönetilen eklentiyi kayıt defterinden silme

  1. Windows Tuşu (üzerinde Windows simgesi olan tuş ) ve R tuşuna birlikte basın.
  2. Çalıştır açılacakır. Buraya Regedit yazın ve enter tuşuna basın.
  3. Kayıt defterinde şu yolu izleyin
    
   HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Google\Chrome\ExtensionInstallForcelist


   ExtensionInstallForcelist altında, sağ tarafta  eklentinin Kimliğini bulun ve sağ tuşla tıklayın açılan menüden sili seçin.

   Google Chrome yönetilen eklentileri silme

   

  Yukarıdaki işlemden sonra, bilgisayarınızda bulunan istenmeyen yazılımları kaldırmak için Adwcleaner kullanın. Adwcleaner reklam yazılımlarını kaldırmak için güçlü bir araçtır.

  AdwCleaner kullanarak istenmeyen eklentileri kaldırma

  1. Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır? linkini tıklayarak ADWCLEANER yazılımını indirin.
  2. Tarama işlemine başlamadan önce  Internet Explore, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
  3. İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
    Extended Protection kaldır - adw Cleaner
   ADW Cleaner   Extended Protection istenmeyen eklentisi ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
  4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan  Extended Protection ve diğer zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın
    Extended Protections kaldırma - temizleme ekranı
   ADW Cleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

   

  Yukarıdaki işlemlerden sonra Chrome'da istenmeyen tüm eklentilerden kurtulmuş olmalısınız. Sorun devam ederse uzmanim.net'e soru olarak sorabilirsiniz. 

  murat murat (12517)
  10 yıl önce cevaplandı

   0

   CaptureScreenshot (ekran görüntüsü alma ustası) diye bir eklenti var. Nasıl bulaştı bilmiyorum. Dediklerinizi deniyorum. Extensions klasöründe; hjknhaaojibonopdimolkpkhegacipli isimli klasörü siliyorum. Regedit'ten de siliyorum. Adw ile tarama da yaptım ama dosyayı her sildiğimde Extensions klasöründe yeniden beliriyor. Bu eklentiyi kökünden silmenin başka yolu yok mudur?

   meursault meursault (1)
   8 yıl önce cevaplandı

   • Bunu yükleyen bir program bilgisayarınıza kurulu demektir. Önce bu programı bulup silmeniz gerekiyor. Yüklü olan programlardan bu programı tespit etmelisiniz. Ayrı bir soru olarak yüklü programların listesini de yollayarak sorabilirsiniz. cemkara 8 yıl önce
   • @cemkara yüklü programları da taradım, ilkin birkaç ilgisiz program vardı onları kaldırdım ama onların dışında herhangi olağandışı bir program göremedim. O ilgisiz programlarımı kaldırıp yukarıdaki işlemleri denememe rağmen eklentiden kurtulamadım. Hâlâ da duruyor. Son yüklenen, güncellenen programlar da bunlar; http://i.hizliresim.com/oZqL1Q.png meursault 8 yıl önce
   • Tamamdır, sorunu çözdüm. Yabancı bir sitede bir işlem daha göstermişler, onu uyguladım. GroupPolicy klasöründeki Machine ve User klasörlerini siliyoruz ve eklenti ortadan kalkıyor. http://malwaretips.com/blogs/wp-content/uploads/2014/02/step-10.jpg meursault 8 yıl önce
   • Burdakı tüm işlemleri yaptım fakat chromu tekrar acınca tekrar yüklüyor uzantıyı taaaki yorumları okuyana kadar sorunu çözdüm allah razı olsun kardesım senden :D ders89a 7 yıl önce

   0

   uzmanim.net sayesinde 2. kez virüsten kurtuluyorum. Portalsepeti illetinin çözümünü ve bu konuyu anlatanın ellerine sağlık. 

   fkoblay fkoblay (1)
   8 yıl önce cevaplandı

    üyelik gerektirir

    Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

    Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
    uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol