Bulut Tabanlı Yazılım İle Masaüstü Yazılım Arasındaki Farklar

Merhaba,

Eskisi gibi desktop yazılımlardan ziyade yeni nesil yazılımlar genelde saas olarak piyasaya sürülüyor. Masaüstü yazılımlar'da hem güncelleme konusunda hemde bir yere bağlı kalmamak için benim tercihim de internet tabanlı olmasından yana. Birincisi yazılımın üzerinde istediğimiz değişikli yapabiliriz ve anlık olarak değişiklik yapabiliriz dolayısıyla'da tüm dosyalar sunucuda olacağı için ipin ucu her daim bizde olur. İkincisi ise kullanıcılar açısından'da internet olan her yerden kesintisiz erişim olmasıdır. Sizce hangisi hem yazılımcılar açısından hemde kullanıcılar açısından daha sağlıklıdır?

@alattin abi :)

notify notify (538)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Cloud ortamında çalışan uygulamalar hem yazılımcı açısından hem de müşteri açısından en sağlıklı olanlar.

    Müşteri, bir kere verinin güvenliğinin sağlanması, yedeklenmesi, bakımı gibi temel konuların tamamından kurtuluyor. Yine uygulamanın çalışması için gerekli donanım alt yapısı maliyetinden kurtuluyor. Uygulamanın çalışması için gerekli ortamın oluşturulması, bu ortamın devamlılığının sürdürülmesi tamamen cloud ortamının sorumluluğunda. Mekandan bağımsız kullanım da büyük avantaj.  Farklı platformardan kullanılabilmesini de unutmamak lazım. Böyle olunca son kullanıcı için pek çok avantajı var.

    Sen de bahsetmişsin. Yazılımcı içinde pek çok kolaylık sağlıyor. Yazılımı tek noktadan güncelleyebilmek, kontrollerini yapabilmek büyük bir nimet. Benim açımdan bulut tabanlı uygulamalar her zaman daha avantajlı.

    alattin alattin (16999)
    6 yıl önce cevaplandı

    • @alattin Peki uygulamamızı nasıl bulut tabanlı yaparız? toprak34 6 yıl önce
    • asp.net mvc gibi teknolojiler ile uygulamanı hazırlar ve bir bulut ortamında bunu sunarsan dediğini gerçekleştirmiş olursun. Bulut ortamında çalışan web tabanlı uygulamalardır genelde alattin 6 yıl önce
    • @alattin abi peki yeri gelmişken sorayım, aynı bulut tabanlı yazılımlarda olduğu gibi masüstü uyuglamarlda tam kontrolü nasıl sağlayabiliriz? Yani örneğin v1.0 yayınladık bunu güncellemek isitiyoruz, tüm dosyalarıyla beraber nasıl güncelleyebiliriz? notify 6 yıl önce
    • @notify Windows ve diğer programlardaki gibi güncelleme için "güncelleme kontrol" uygulaması yazman gerekir.Bir sunucuya bağlanacak program bileşenlerinin lokaldeki sürümü ile sunucudaki sürümünü karşılaştıracak. Sürüm farkı varsa indirme başlayacak ve lokaldeki bileşen güncelenecek gibi bir prosedür izlemen lazım alattin 6 yıl önce
    • @alattin asp.net mvc'yi yine visual studio'dan yazıyoruz değil mi? toprak34 6 yıl önce
    • Teskkur ettim alattin abi :) notify 6 yıl önce
    • @toprak34 genel olarak evet, en iyi ortam vs alattin 6 yıl önce