Bütün fotoğraflarımın uygulamaların uzantısı ".madek"oldu (madek virüsü)

Arkadaşlar bundan 18.07.2019 tarihinde bütün fotoğraflarımın,uygulamaların madek dosya türüne değiştirilsiğini gördüm. Sanırım bir virüs ama bir "read me" dosyası bırakmışlar. Dosya uzun ve ingilizce olduğu için tam çeviremedim ama 1000 dolar karşılığı düzeltebiliriz falan yazıyor. Benim canımı acıtan 44gb lik fotoğraflarımın gitmesi. Bunları nasıl geri getirebilirim nasıl düzeltirim bi fikriniz var mı?sistem geri yüklemesi yaptım ama olmadı ve fotoğrafların hepsi d sürücüsündeydi. Yardım edin lütfen:/

emirhann55 emirhann55 (1)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    .madek uzantısı Stop fidye virüsüna ait bir uzantı ve yeni bir varyant. Daha önce bir kaç STOP fidye virüsüne çözüm bulundu.

    Şu yazılımını denemeni öneriyorum: STOPDecrypter v2.1.0.19

    Michael Gillespie adlı kişi bu fidye virüsü üzerine çalışmalar yürütüyor. Ara ara yazılımı güncelliyor. Bazı forumlarda gördüğüm kadarı ile henüz .madek uzantısı için bir çözüm yolu yok. Düşük bir ihtimal offline key uyuşur ve dosyalar çözülür.

    Şuan için kesin bir çözümü yok. STOP fidye yazılımının çok fazla varyantı var. Açıkcası dosyaların için tam bir çözüm yolu yok şuan (fidye ödemek dışında)

    Eklemeyi unutmuşum, gölge kopyalar duruyor mu diye bakabilirsin:

    ShadowExplorer nedir, nasıl kullanılır?

    Ayrıca detaylı bilgi için şuna bakabilirsin:
    Stop fidye virüsü nedir, stop fidye virüsünün şifreleri çözmek mümkün mü?

    alattin alattin (16999)