Büyük teknoloji şirketlerinin kar için kullanıcılarından bilgi toplaması

Bu mevzular artık bilindik şeyler fakat merak ettiğim şey şu; şu  an anonimlik için sosyal medya,google vs kullanımdan feragat etmek mantıklı mı ? tamamen olmasa dahi belli şartlar içinde anonimlik sağlayabilmek için çaba sarf etmenin şu saatten sonra bir anlamı var mı ? yani  en azından örneğin youtube kar edicek  diye insanlar çeşitli sebepler için girdiklerinde videolara dalıp zaman kaybetmeleri biraz dikkate alınacak kadar önemli geliyor bana.

ahmet5847 ahmet5847 (92)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sosyal medya kullanımı haricinde Google ürünlerini kullanmadan internet kullanmak neredeyse mümkün değil.

    Arama motoru için Google kullanıyoruz, tarayıcı dersen Google Chrome, telefonda Android işletim sistemi yine Google'ın bir ürünü, Google haritalar, Google Fotoğraflar, Google Drive vb. Bir çok ürün mevcut ve bu ürünler ne yaparsan yap senin datanı kullanıyor.

    Anonim kalma çabası boşa kürek çekmek gibi. Anonim kalman neredeyse imkansız durumda. Bunlar bilinen veri toplayan ürünler ya bilmediklerimiz?  Telefon satın alıyorsun üzerinde üretciye ait onlarca yazılım geliyor. Bunların çoğunun veri toplayıp toplamadığı belli değil.

    Sosyal medya kullanan birinin anonim kalmaya çalışması çok boş bir davranış zaten.  Amaç sadece reklamlar için veri toplanmasını engellemek değil kişisel verilerin de başkaların eline geçmesine engel olmaksa sosyal medya, instagram gibi uygulamalar kesinlikle kullanılmamalı.

    Anonim kalmaya çalışmak değil ama belirli verilerin paylaşılmaması taraftarıyım. Mesela fotoğraflar. Bulup depolama yerine offline yöntemler tercih edilmeli.

    Bir de anonim kalma ihtiyacı neden kaynaklanıyor bunu irdelemek lazım. Neden anonim olma ihiyacı duyarsın?

    alattin alattin (16999)
    3 yıl önce cevaplandı

    • birincisi dediğim gibi hem zaman çalıyorlar hem de eğer social dilemma daki gibi çalışıyorsa sistem mesela ben terörist yandaşı olmaya meyilli bir insansam youtube algoritması terörist yandaşı videoları gösterebilir tabi bunu ben terörist olayım diye yapmaz ama sonuç olarak izlenmesini arttırmak için benim fikirlerimle oynuyor olabilir ahmet5847 3 yıl önce
    • ama anonim kalmanın da kötü tarafları yok değil anonim kalınca millet uyuşturucudan sahte evraklara reşit olmayan pornografiden ona buna şuna ahmet5847 3 yıl önce
    • ama belki paranoya yapıyorumdur bilemiyeceğim ama mesela google'ın çevremdeki o konu hakkında yapılan araştırmalara göre o konuya benzer bir araştırma yaptığım zaman çevremdekilere benzer şeyler çıkartması belki o kadar büyük bir problem olmayabilir şu sıralar bazı şeyleri sorgulama ihtiyacı duydum zaman içinde asla o tip bir insan olmam(fikirsel olarak) dediğim insana dönüştüm bunda acaba bu şirketlerin rolü var mı nerden bilebilirim ahmet5847 3 yıl önce
    • facebook'un seçimlere etki edebilmesi , myanmardaki katliama sebebiyet vermesi , kyrie Irving'in dünya düzdür diyip sonra internetten yüzünden böyle oldu özür dilerim demesi ahmet5847 3 yıl önce