c# String içersinden belirli bir karakteri nasıl alırım?

c# Consol uygulamasında

string kelime =  fh_start_index%3d12%26fh%45%;

kelime içersinde "fh_start_index%3d" 'den başlayarak ilk % karaktere kadar nasıl aldırabilirim.

Aklıma Regex sınıfı geldi fakat kullanımını bulamadım.

Sadece 12 degerini almak istiyorum kelime içersinden.

Kolay Gelsin

elessar elessar (65)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Regex'e gerek yok. String işlemleri için Substring() ve IndexOf() metodları işinizi görecektir.

     string kelime =  "fh_start_index%3d12%26fh%45%";
     string aranan = kelime.Substring(0, kelime.IndexOf('%'));

    çıktısı

    fh_start_index

    olacaktır.  Substring(başlangıç indeksi,boyut)  şeklinde  kullanılabilir.

    IndexOf("karakter") string ifade içerisinde karakteri bulur ve indeks numarasını döndürür.

    12 değerini yakalayabilmek için;

      string kelime =  "fh_start_index%3d12%26fh%45%";
      string aranan = kelime.Substring(kelime.IndexOf("3d")+2,2);

    Çıktısı 12 olacaktır.

    alattin alattin (16999)
    10 yıl önce cevaplandı

    • eksik okumuşum cevabı düzenledim. alattin 10 yıl önce

     string kelimeniz =  "fh_start_index%3d12%26fh%45%";
     string cevap = kelime.Substring(kelime.IndexOf(16),2);

    şeklinde basitçe kullanarakta istediğiniz cevaba ulaşabilirsiniz.

    ergin ergin (2539)