C#'DA FORMDAKİ DEĞİŞİKLİKLERİ KAYDETME

Merhabalar,

C#'da mesela checkbox1'e komut veriyorum mesela checkbox eğer true olursa picturebox'ı gizlesin bunu yaptım tamam iyi güzel ancak formu kapatım açtığım zaman tekrar işaretlemem gerekiyor bütün işlemleri baştan yapmam gerekiyor. Bunu nasıl yapabilirim. Aklıma şöyle birşey geldi programın çıkış tuşuna bastığım zaman görev yöneticisinde çalışsın ve bilgisyar her açıldığında arkaplanda sürekli olarak çalışsın. Olabilirmi yada başka bir yolla nasıl yaparım?

notify notify (538)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Ayarlarınızı kaydetmenin birçok yolu var. Ben birkaç tanesinden bahsetmek ve kaynak kodlar paylaşmak isterim. Öncelikle algoritmayı kurmanız çok önemli. İşlemlerinizi bir yere not alarakta aşamalandırabilirsiniz.

    1. İşlemler yapılırken ayarlar kaydedilecek.

    2. Uygulama tekrar açılırken, ayarlar yeniden yüklenecek.

    Bu işlemleri anlaşılır olması açısından 2 fonksiyon kullanarak rahatlıkla yapabiliriz.

    Göstereceğim yollar;

    1. Dosyaya kaydetme. (System.IO kütüphanesi kullanılır.)

    2. Uygulama dosyasının içine (kaynaklarına) kaydetme.

    3. Kayıt defterine (Registry) kaydetme. (Microsoft.Win32 kütüphanesi kullanılır.)

    Paylaşımlar (Kaynaklar);

    1. https://www.dropbox.com/s/59t1xto0s5c34n8/savesettings_file.7z

    2. Bu yöntemi uygulamadan önce kaynak kodların içine yerleştirdiğim açıklama satırlarını mutlaka okuyun. Çünkü yapmanız gereken ayar bulunmaktadır.

    https://www.dropbox.com/s/hfv8uingbfzhck6/savesettings_appsettings.7z

    3. https://www.dropbox.com/s/zf1imy1mwm7v2ug/savesettings_registry.7z

    beytullahakyuz beytullahakyuz (181)
    8 yıl önce cevaplandı

      Cevabınız için teşekkürler. Deneyeceğim...

      notify notify (538)