C#'DA İF ELSE İFADELERİNİ BİR TÜRLÜ YAPMADIM YARDIM LÜTFEN

Merhabalar,

c#'da form'un üzerinde bir adet buton, bir adet texbox ve bir adet pictureBox elemanlarım var. Amacım şu;

Eğer txtAd.Text != "";(texbox boş ise)

şunları yap: button2.Enabled ve picturebox1.Visible = true;

else ifadesine'de gerek yok sanırım.

Yardımcı Olursanız Çok Sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

notify notify (538)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    emocan, sorularına dikkat ediyorum. Program yazarken yanlış şekilde ilerliyorsun.

    Bir program yazmaya başlamadan önce programlamanın temellerini en azından biliyor olman lazım.

    Koşul ifadeleri, döndüler,algoritma, değişken gibi kavramları temelde biliyor olman lazım. Aksi takdirde program yazarken çok zorlanırsın.

    Sorularına cevap vermek istiyorum ama senin sorun karşılaştığın hata vs değil. Sorduğun soru ile ilgili neredeyse cevap olarak programlama dersi vermek gerekiyor.

    Sakın yazdıklarımı yanlış anlama, bir arkadaş tavsiyesi olarak yazıyorum. Öncelikle programlamadaki temel ifadeleri çalışmalısın.

    Soruna gelince

    if(string.IsNullOrEmpty(textbox1.Text))
    {
    button2.Enabled=true;
    picturebox1.Visible =true;

    }

    Bu şekilde yapabilirsin. string.IsNullOrEmpty parantez içideki değer boş veya null mu kontrol eder. Boş veya değer atanmamış işe true döndürür.

    Not: Sorularında "yardım" gibi ifadeler kullanmasan iyi olur. Zaten herkes yardım için burada. Lütfen yardım gibi ifadeler kirlilikten başka bir işe yaramıyor. Bunun yerine sorunu daha iyi ifade eden kelimeler seçebilirsin.

    murat murat (12492)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Öncelikle önerileriniz için teşekkürler. Fakat cevap'ta bir yanlışlık var sanırım. Olmadı acaba kodu farklı bir eremi yapıştırıcam? notify 8 yıl önce
    • kodda hata yok, kontrollerin adları seninki ile aynı mı? kodu örneğin butonun tıklandığında çalışmasını istiyorsan click olayına koymalısın murat 8 yıl önce