C# ile Excel dosyasına nasıl veri kaydedilir?

C# ile bir Excel dosyasına (xlsx) nasıl veri kaydederim?

C# ile Excel dosyasına kayıt örneği.

alattin alattin (16984)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Aşağıda C# ile bir excel dosyasına nasıl kayıt yapılır basit bir örnek bulabilirsiniz.

    C# ile Excel dosyasına kayıt yapmadan önce excel dosyanızda bazı değişiklikler yapmalısınız. Öncelikle excel dosyasındaki veriler bir tablo (table) içinde olmalı ve tablo içindeki kolonlara isim vermiş olmalısınız.

    Excel içindeki verileri seçerek  Insert (ekle) > Table (tablo) diyerekten Excel sayfanızdaki verileri tablo içine yerleştirebilirsiniz. Daha sonra Column1,Column2 (sütun1, sütun2) gibi başıkları yeniden adlandırın.

    Aşağıdaki örnekte No,Ad,Tutar adlı örnek sütn adlarını göreceksiniz.

     string fileName = @"veri.xlsx";
                string connectionString = String.Format(@"Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;" +
                        "Data Source={0};Extended Properties='Excel 12.0;HDR=YES;IMEX=0'", fileName);

                using (OleDbConnection cn = new OleDbConnection(connectionString))
                {
                    cn.Open();
                    OleDbCommand cmd1 = new OleDbCommand("INSERT INTO [Liste$] " +
                         "([No],[Ad],[Tutar]) " +
                         "VALUES(@value1, @value2, @value3)", cn);
                    cmd1.Parameters.AddWithValue("@value1", 5);
                    cmd1.Parameters.AddWithValue("@value2", "Cano");
                    cmd1.Parameters.AddWithValue("@value3", 1);
                    cmd1.ExecuteNonQuery();
                    MessageBox.Show("ok");

    Yine önemli bir nokta xlsx uzantılı dosyanız Debug veya Relase klasöründe olmalıdır. Projeyi Debug ediyorsanız debug içinde, Relase ediyorsanız release klasöründe tutmalısınız.

    alattin alattin (16984)