C# ile Excel verileri çekme

merhabalar. excel de olan verileri visual üzerinden bi programda toplamak istiyorum. internetten bakıp yaptığım kadarıyla her şey sorunsuz fakat butona bastıktan sonra

" OLEDBException was unhandled" hatası alıyorum.

baglanti.open();  kısmında hatayı veriyor. sizce nasıl çözebilirim bu hatayı ?

ttolgaer ttolgaer (8)
9 yıl önce sordu

  • Kodlary paylaşabilir misiniz? hakan 9 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Tolga Merhaba,

OLEDBException was unhandled hatası  genelde Excel kolon adlarını yanlış yazdığında, SQL sorgusunda hata varsa olur.

Kodları bizimle sorunun içinde paylaşırsan yardımcı olabiliriz.

alattin alattin (16984)
9 yıl önce cevaplandı

    Buyrun hocam

    using System;
    using System.Collections.Generic;
    using System.ComponentModel;
    using System.Data;
    using System.Drawing;
    using System.Linq;
    using System.Text;
    using System.Threading.Tasks;
    using System.Windows.Forms;
    using System.Data.OleDb;
    using excel = Microsoft.Office.Interop.Excel;

    namespace uygulama
    {
        public partial class Form1 : Form
        {
            public Form1()
            {
                InitializeComponent();
            }

            private void göster_Click(object sender, EventArgs e)
            {
                OleDbConnectionStringBuilder excelAyar = new OleDbConnectionStringBuilder();
                excelAyar.DataSource = @"C:\wonderkidList.xlsx";
                excelAyar.Provider = "Microsoft.ACE.OLEDB.12.0";
                excelAyar["Extended Properties"] = "Excel 12.0 Xml;HDR=YES";
                string excelSayfaAdi = "Sayfa1";
                OleDbConnection baglanti = new OleDbConnection(excelAyar.ConnectionString); baglanti.Open(); OleDbDataAdapter adap = new OleDbDataAdapter("SELECT * FROM [" + excelSayfaAdi + "$]", baglanti);
                DataTable dt = new DataTable(); adap.Fill(dt);
                dataGridView1.DataSource = dt;

            }

    ttolgaer ttolgaer (8)