C# ile Random (rastgele) sayı nasıl üretilir?

C# ile belirli bir aralıkta rastgele sayı nasıl üretilir? C# Random nasıl kullanılır?

alattin alattin (16999)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    C# ile rastgele dayı üretmek için Random sınıfından faydalanabilirsiniz.

    Örnekler

    Random rnd = new Random();
    int ay  = rnd.Next(1, 13);  // 1 ile 12 arasında bir sayı üretir (1 ve 12 dahil)
    int yil   = rnd.Next(1, 365);   // 1 ile 364 arasında sayı üretir
    int gün   = rnd.Next(32);   // 0 ile 31 arasında sayı üretir

    Random sınıfının Next metodu ile belirli bir aralıkta rastgele sayı üretmek mümkündür.

    Next metodunun ilk parametresi alt sınırı, ikinci parametresi üst sınırı belirler.  Alt sınır üretilecek sayı grubuna dahilken üst sınır bu guruba dahil değildir. Örneğin 1 ile 10 arasında bir sayı üretmek istiyoruz ve 10 da üretilecek sayılara dahil olsun dersek o zaman kodumuz şu şekilde olacaktır

    int sayi   = rnd.Next(1, 11);

    Bu kod bize 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 sayılarından birini döndürür.

    alattin alattin (16999)