C# ile Temp klasörünün yolunu nasıl bulabilirim?

C# ile Windows geçici dosya klasörü olan Temp klasörünün yolunu nasıl bulabilirim?

Programatik olarak Temp klasörünün yolu nasıl bulunur?

alattin alattin (16984)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    C# ile Temp klasörünün yolunu nasıl bulabilirim?

    Temp klasörü üzerinde işlem yapacaksanız öncelikle Temp klasörünün yolunu bulmanız gerekir. İşletim sisteminin kurulu olduğu klasöre göre ve işletim sistemine göre Temp klasörünün yeri değişecektir.

    Örneğin C: sürücüsüne kurulu Windows 10'da temp klasörü C:\Users\[Kullanıcı adı]\AppData\Local\Temp yolu üzerindeyken D: sürüsücüne kurulu Windows 10 işletim sisteminde Temp klasörü D:\Users\[Kullanıcı Adı]\AppData\Local\Temp yolu üzerinde bulunacaktır.

    Yine PC de birden fazla kullanıcı tanımlı olduğunda Temp klasörünün yeri bu kullanıcıların kişisel klasörleri altında olacaktır.

    C# ile işlem yaparken şu metod işimizi kolaylaştırır:

     Path.GetTempPath()

    Path.GetTempPath() metodu bize Temp klasörünün tam yolunu verir:

    C:\Users\[Kullanıcı Adı]\AppData\Local\Temp\

    alattin alattin (16984)