C# kayıt defteri temizleyici yapımı

Merhaba,

Ben cleaner programı yapıyorum. Çok az özellik var özellikleri çeşitlendirmek istiyorum. Kayıt defterini temizleme yapmak yani. Bir programda gördüm. Bunu nasıl yapabilirim?

Bunlar gibi.

@alattin

toprak34 toprak34 (2026)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Kayıt defteri temizlemek ve kayıt defteri üzerinde işlem yapmak oldukça bilgi gerektiren bir işlemdir. Kayıt defteri temizliği, kayıt defteri üzerinden belirli bir bölümün silinmesi veya sadece belirli bir bölüm üzerinde rutin bir işlem yapmak değildir.

    Öncelikle bilgisayarı taramalı bilgisayar üzeride kurulu programları bulmalı, sonra kayıt defterini taramalı ve hâlâ yüklü olmayan programlara ait kayıt defteri girdilerini tespit etmeli ve silmelisin. Kayıt defteri temizliğinde yapılan en temel işlem budur.

    Kayıt defteri binlerce kaydın olduğu büyük bir veritabanıdır. Bu defterde çok farklı bilgiler tutulur.

    Yine sistemde olmayan .dll dosyalarına ait girdileri temizlemek kayıt defteri temizleyicilerin yaptığı bir başka işlemdir. Kullanılmayan dosya uzantılarına ait girdiler yine temizlenmelidir.

    Bu konuda işlem yapmak istiyorsan öncelikle registry'nin nasıl çalıştığını çok iyi kavramalısın.

    alattin alattin (16984)