C# kısa if kullanımı

Bazen “If Then Else” ifadesini çok basit bir kontrol için kullanmanız gerekir, fakat o parantezler ve süslü parantezler çok çirkin ve kafa karıştırıcı olabilir. Bunun yerine tek satırda if else yazmanız mümkün.

C#'ta tek satırda if else ifadesi nasıl yazılır? C# kısa if kullanımı nasıldır?

EceKoc EceKoc (834)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    C#'ta kısa if kullanımı ifadesi:

    deger = kosul ? true : false;

    "deger" yerine if ifadesinin sonucunu kaydetmek istediğimiz değişkenin adını yazıyoruz. "kosul" yerine if ifadesinin koşulunu yerleştiriyoruz (örnek: "a > b"). "true" yerine eğer koşul doğruysa değere atanacak değeri yazıyoruz. "false" yerine ise koşul yanlışsa değere atanacak değeri yazıyoruz.

    C#'ta tek satırda if else ifadesi yazmak için bu örnekte, veritabanındaki ilk 5 öge listelenecek, fakat veritabanında 5'ten daha az öge varsa bu durumda hepsi listelenecek. (Diğer türlü 5 tane olmadığı için hata verecektir.)

    int ogeSayisi = 5;
    ogeSayisi = ogeSayisi >= toplamOgeSayisi ? toplamOgeSayisi : ogeSayisi;

    Yani, eğer öge sayisi veritabanındaki öge sayısından büyükse veya eşitse, toplam öge sayısını kullan, değilse 5'i kullan.

    EceKoc EceKoc (834)