C# kodla dosya silme

@alattin.

C#
if (System.IO.File.Exists(@"LocalPath"))
{
System.IO.File.Delete(@"LocalPath");
}

Bu kodu doğru kullanabilmek için dosya yolunu komple girmemiz gerekiyor ancak ben bu dosya silme işlemini farklı bilgisayarda deniyeceğim için bu dosya yolu olmuyor mesela "x1x" isimli dosyayı, bilgisayardaki tüm dosyaları silme kodu gibi bir şey varmı ?

hydra hydra (3800)
4 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Aşağıda C# ile dosya silme kodunu bulabilirsin

     string klasorYolu = @"C:\\Deneme"; // bu klasörde dosya aranacak ve tüm alt klasörlerinde
                string silinecekDosya = @"sil.txt";   // silinecek dosyanın adı
                //System.IO.SearchOption.AllDirectories ifadesi tüm alt klasörlerde de arama yapılmasını sağlıyor
                string[] dosyaList = System.IO.Directory.GetFiles(klasorYolu, silinecekDosya, System.IO.SearchOption.AllDirectories);
                foreach (string dosya in dosyaList)
                {
                    //burada dosya siliniyor.
                    System.IO.File.Delete(dosya);
                }

    Bu kod C sürücüsündeki Deneme klasörü içinde sil.txt dosyasını arıyor bulup siliyor. Bunu yaparken Deneme klasörünün altında alt klasörler de varsa onları da siler.

    Örneğin

    C:\Deneme\Veri\sil.txt

    ve

    ​C:\Deneme\sil.txt​

    Dosyaları olduğunu var sayarsak bu kod her iki dosyası da silecektir. Tüm sürücüde arama yapmak için klasorYol değişkenine C:\ ifadesini atamam yeterli. Bu tüm sürücü de arama yapacaktır.

    alattin alattin (16999)
    4 yıl önce cevaplandı

      @alattin bey

      https://uzmanim.net/soru/c-ile-klasor-icindeki-tum-dosyalar-nasil-silinir/87797

      Burada yazdığınız kodu uyguladım ama 7 tane hata veriyor yardımcı olurmusunuz ?

      hydra hydra (3800)