C# listbox içindeki sayılardan en küçüğünü textbox a yazdırma kodu nedir?

bir butonla textbox içine sayılar listeleniyor.

başka bir butonla bu listelenen sayılardan en küçüğünü textbox a ya da label a  yazdırmak istiyorum.

edit: sayılar ondalıklı

misty misty (556)
5 yıl önce sordu

Toplam 2 Cevap

Aşağıdaki gibi bir kod ile Listbox içinde listelenen sayıların en küçüğünü bulabilirsin:

 void ListBoxMinimumDegerGetir()
        {
            List<double> sayilar = new List<double>();
            foreach (var i in listBox1.Items)
            {
                sayilar.Add((Double)i);
            }
            label1.Text = sayilar.Min().ToString();
        }

alattin alattin (16984)
5 yıl önce cevaplandı

  • An unhandled exception of type 'System.InvalidCastException' occurred in WindowsFormsApplication2.exe Additional information: Belirtilen atama geçerli değil. misty 5 yıl önce
  • Listbox'daki verilerin formatı nedir? Double'a uygun mu? @misty alattin 5 yıl önce
  • butona bastıkça bir numericupdown içinde artan azalan 0,00 biçiminde sayılar listbox a 0,00 biçiminde ekleniyor. @alattin misty 5 yıl önce
  • sayilar.Add((Double)i); bu satırda mı hata alıyorsun? @misty alattin 5 yıl önce
  • evet @alattin misty 5 yıl önce
  • sayilar.Add((Decimal)i) olarak dener misin? @misty alattin 5 yıl önce
  • Severity Code Description Project File Line Suppression State Error CS1503 Argument 1: cannot convert from 'decimal' to 'double' WindowsFormsApplication2 C:\Users\User\Desktop\c # projes\WindowsFormsApplication2\WindowsFormsApplication2\Form1.cs 150 Active @alattin misty 5 yıl önce

Soruda textbox a yazdırmak diye sormuştum ama asıl istediğim sadece en küçük değeri bulmaktı.

2 listbox ım olduğu için sorted özelliğini kullanamıyordum.  listBox1.Items.Add(numericUpDown1.Text) listBox2.Items.Add(numericUpDown2.Text)  yerine  listBox1.Items.Add(numericUpDown1.Text + "-" + numericUpDown2.Text )  yazmayı yeni öğrendim. (, yerine + yazmam gerektiğini :S) böylece sıraladığımda mumericupdown1 ve 2 birbirine bağlı olarak değişebilir.

Yani kendi sorunumu çözdüm ama çözüm işaretlemicem çünkü soru başlığındaki sorunun çözümü değil.

misty misty (556)
5 yıl önce cevaplandı

  • kafamı karıştırıyorsun :) @misty alattin 5 yıl önce
  • Çünkü benim kafam baya bi karışık. sizlerle paylaşarak kafamdaki kaosu azaltmaya çalışıyorum :) Bu sitede soru sorunca hem sesli düşünmüş gibi oluyorum hem de araştırmaya devam ederken yalnız olmadığım düşüncesi stresimi azaltıyor. misty 5 yıl önce