C# Sql Connection .ini olusturup okuma.

Merhaba Arkadaşlar Herkese Hayırlı Akşamlar ;

Ufak ufak yazılım dilleri ile ilgili bilgiler öğrenmeye başladım.Ve c# 'da ufak çapta bilgi edinmeye ve basit bir program yazmaya başladım.Fakat bir bölümde takıldım.

Ben projemi "MS SQL" veritabanına bağladım ve programımdaki verilerimi oluşturduğum dataya yazmaktayım.Buraya kadar herşey tamam gayet başarılı bir şekilde veriyi Select , Update ve Delete edebiliyorum.Yanlız sql connection şuan programa gömülü bir şekilde çalışıyor.Ben programın kaynak kodlarını alıp başka bir makinede programı çalıştıramıyorum.Bunun için .ini dosyası oluşturup tüm sql connection bilgilerini bu ini dosyasından okuyup programı başka windows ortamlarında çalıştırmak istiyorum.Bu işlerde yeni olduğum için bu işlemi beceremedim.Bu konu hakkında bilgi sahibi arkaşlardan yardım talep etmekteyim.Bilgi sahibi arkadaşlarımında seve seve yardım edeceklerinden eminim. :) Şimdiden bilen bilmeyen yardımlarını esgirmeyen tüm forum takipçilerine teşekkür ediyor hayırlı akşamlar diliyorum.

dyildiz dyildiz (183)
5 yıl önce sordu

  • Kodlamadan çok fazla anlamıyorum ama @alattin bu işler ile ilgileniyor aktif olduğu zaman sana geri dönecektir darkcrak 5 yıl önce
  • Bilgilendirme için teşekkür ederim.@darkcrak dyildiz 5 yıl önce

Toplam 1 Cevap

  app cnfig, web cnfig içine ekleyip;

<connectionStrings>

  <add name="baglantisql"

       connectionString="Server=localhost;Database=Beyaz;Trusted_Connection=Yes;"/>

  </connectionStrings>

    var connectionString = ConfigurationManager.ConnectionStrings["baglantisql"].ConnectionString;

şeklinde kullanabilirsin.

kaynak;;

https://docs.microsoft.com/en-us/dotnet/api/System.Configuration.ConfigurationManager.ConnectionStrings?view=netframework-4.7

rhan rhan (1)
5 yıl önce cevaplandı

  • Yardımınız için teşekkür ederim.Konu ile ilgili araştırma yapacağım. dyildiz 5 yıl önce